Korzystasz z aplikacji mObywatel? Ten numer może uratować twoje dane. Warto mieć go w pamięci

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą odetchnąć z ulgą. Jeśli zgubią telefon, są w stanie zabezpieczyć swoje dane i jednocześnie uniknąć ryzyka wykorzystania ich przez osoby trzecie. Jak zablokować dostęp do konta? Istnieje numer, który wiele ułatwia.

Jak czytamy na stronie Gov, jedne z najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników aplikacji dotyczą bezpieczeństwa pobieranych przez nią danych. Te pochodzą z Rejestru Systemów Państwowych, jednak ich ochrona to kluczowa kwestia dla twórców mObywatela. Jak zatem powinniśmy zachować się, gdy nasz telefon dostanie się w niepowołane ręce? W takim przypadku nie ma na co czekać. 

Zobacz wideo Zuzanna Polak: Nie płacisz za usługi w sieci? Pewnie oddajesz w zamian swoje dane

Blokowanie dostępu do aplikacji mObywatel. Opcje są dwie, a pomoże ci w tym specjalny numer

W związku z tym, że z aplikacji mObywatel korzysta już kilka milionów osób, jej twórcy wprowadzają liczne aktualizacje i ulepszenia, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. Okazuje się, że ważne są dla nich nie tylko nowe funkcje, lecz również bezpieczeństwo. Ludzie odpowiedzialni za aplikację zapewniają, że  zastosowano najlepsze zabezpieczenia, aby chronić użytkowników. Choć niektórzy o tym nie wiedzą, w sytuacjach awaryjnych można dokonać natychmiastowego zablokowania aplikacji i to na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na aktywacji aplikacji na drugim urządzeniu. Wtedy aplikacja zainstalowana na starym telefonie automatycznie przestanie działać. Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. W momencie, gdy nasz telefon zostanie skradziony, a my nie mamy dostępu do kolejnego urządzenia, warto skorzystać ze specjalnego numeru, który pozwala na błyskawiczne założenie blokady i ochronę wrażliwych danych

Jak zablokować mObywarel? Zadzwoń na ten numer

W takiej sytuacji warto zgłosić sprawę na infolinii, pod numerem +42 253 54 74. Dzięki niej użytkownik może porozmawiać z konsultantem, który natychmiast zablokuje dostęp do aplikacji na zgłoszonym urządzeniu. 

To spowoduje, że Twoje dokumenty i dane przestaną być widoczne w aplikacji na skradzionym lub zgubionym telefonie. Nikt ich nie zobaczy ani nie wykorzysta

- czytamy na oficjalnej stronie rządowej. W takim przypadku blokada działa niezależnie od metod zabezpieczeń telefonu. Jeśli dana osoba je pokona, wciąż nie będzie mogła dostać się do aplikacji mObywatel. Co więcej, trwają prace nad wprowadzeniem możliwości dokonywania podobnych zgłoszeń online. Dla większego bezpieczeństwa dane nie są przechowywane w systemie mObywatela 2.0, lecz wyłącznie w specjalnie szyfrowanym kontenerze danych. Dzięki temu są chronione przed potencjalnymi próbami cyberprzestępstw. Dodatkowo stale przeprowadzane są testy bezpieczeństwa aplikacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy jesteś użytkownikiem aplikacji mObywatel?
Więcej o:
Copyright © Agora SA