Wyższa emerytura na wyciągnięcie ręki. Zgłoś się do ZUS-u z tymi dokumentami. Możesz zyskać

Niektórzy seniorzy mogą otrzymać wyższą emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy ich świadczenie, jeśli tylko złożą odpowiedni wniosek. Warunki są jasne. Skorzystają na tym wyłącznie osoby, które są w posiadaniu konkretnych dokumentów.

Wielu seniorów zmaga się z problemem, jakim są niskie emerytury wypłacane przez ZUS. W Polsce istnieje jednak możliwość ponownego przeliczenia świadczenia, co może skutkować wyższą comiesięczną wypłatą. Niestety, takie rozwiązanie nie jest dostępne dla wszystkich, ponieważ dotyczy wyłącznie tych, którzy spełniają określone warunki. 

Zobacz wideo W 2060 będzie 105 emerytów na 100 pracujących

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Ten dokument może wszystko zmienić

O ponowne przeliczenie emerytury mogą ubiegać się świadczeniobiorcy urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku. Wszystko dlatego, że przysługujące im wypłaty z ZUS były wyliczane na starych zasadach. Co ważne, ponowne przeliczenie emerytury odbywa się na wniosek emeryta, a świadczenie przeliczane jest od miesiąca, w którym złożony został dokument, co następuje najczęściej, gdy:

  • podczas składania wniosku o przyznanie świadczenia dana osoba nie dysponowała wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mają znaczenie przy obliczaniu świadczenia,
  • istnieje możliwość udokumentowania zarobków za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub zarobków uzyskiwanych po przyznaniu świadczenia,
  • po przyznaniu świadczenia dana osoba pozostawała aktywna zawodowo lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne.

Właśnie dlatego najważniejsze jest okazanie odpowiednich dokumentów, które potwierdzą między innymi konkretny staż pracy. Jak informuje "Fakt", jednym z nich może być stara książeczka wojskowa lub jej kserokopia. Zgodnie z przepisami okres czynnej służby wojskowej jest zaliczany jako okres składkowy. Co więcej, mężczyźni mogą okazać również świadectwo służby lub zaświadczenie wydane przez organy, dla których pełnili służbę zawodową.

Książeczka wojskowa pomoże w ponownym przeliczeniu świadczenia. Wcześniejsza emerytura pozostanie jedynie wspomnieniem

Należy jednak pamiętać, że z takiego rozwiązania można skorzystać wyłącznie wtedy, gdy dany dokument nie został wcześniej przedstawiony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Poza książeczką wojskową uwzględnione zostaną również: wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej, angaże, a nawet listy płac pobrane z archiwum. Co ważne, instytucja nie może obniżyć obecnego świadczenia, a więc w najgorszym przypadku jedynie odrzuci wniosek świadczeniobiorcy. Dzięki temu można jedynie zyskać, a w niektórych przypadkach ponowne przeliczenie emerytury oznacza nawet kilkaset złotych więcej do comiesięcznej wypłaty. Kwestie dotyczące ponownego przeliczania emerytury zostały szczegółowo opisane w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: