Tadeusz Rydzyk żyje z mieszkań od seniorów. W zamian za nieruchomość ma zrobić z nich "domownika"

O majątku Tadeusza Rydzyka mówi się wiele, ale wszystko wskazuje na to, że jest jeszcze pokaźniejszy, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Fundacja redemptorysty Lux Veritatis ma w zanadrzu coś jeszcze. Najpierw były darmowe domy od seniorów, a potem w ruch poszły też apartamentowce.

Ojciec Rydzyk jest jedną z największych twarzy polskiego kościoła. To założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz prezes fundacji Lux Veritatis. Choć w ostatnim czasie sporo mówiło się o problemach finansowych duchownego, wygląda na to, że wcale tak źle nie jest. Serwisowi Wprost udało się dotrzeć do kolejnych zakamarków majątku fundacji. Wiedzieliśmy o tym, że redemptorysta wspierany jest poprzez darowizny od ludzi oraz państwa, jednakże niektóre z nich wręcz zwalają z nóg. 

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"

Majątek Tadeusza Rydzyka. Mieszkania dostał w ramach darowizny od najstarszych

Z relacji serwisu Wprost wynika, że majątek fundacji Rydzyka Lux Veritatis nie opierał się wyłącznie na datkach pieniężnych, ale także darowiznach w postaci nieruchomości. Jak się okazuje, ludzie związani z toruńskim duchownym są w posiadaniu hektarów ziemi, luksusowych apartamentów w stolicy, a nawet mieszkań podarowanych przez starszych ludzi. Dziennikarze opisują między innymi sytuację z 2009 roku, kiedy to fundacja Lux Veritatis zyskała nową nieruchomość w Kazimierzu Dolnym. Działka z domem należała do 83-latki, a dziś jest wartą prawdziwą fortunę. 

W księdze wieczystej nieruchomości czytamy, że Fundacja Lux Veritatis nabywa nieruchomość od 83-latki, ale ma w stosunku do niej pewne obowiązki

- informuje serwis Wprost. W zamian za nieruchomość fundacja miała "przyjąć ją jako domownika, dostarczać jej wyżywienie, ubranie, światło, opał, zapewnić jej odpowiednią pomoc i pielęgnować w chorobie oraz sprawić jej na własny koszt pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom". Kobieta zmarła w kwietniu 2022 roku. Z kolei rok wcześniej 84-letnia pani Irena przekazała Rydzykowi 84-metrowe mieszkanie na jednym z osiedli we Wrocławiu. Redemptorysta sprzedał je kilka lat później - w 2015 roku. Na tym nie koniec. W 2016 roku do majątku fundacji Lux Veritatis dołączono mieszkanie o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Przekazała je 74-letnia mieszkanka Lublina i to właśnie w tym roku fundacja zanotowała rekordowy zysk netto wynoszący około 30 mln złotych.

Ojciec Rydzyk żyje z nieruchomości, które otrzymał od wiernych? Postawił w Warszawie kompleks luksusowych rezydencji

Co więcej, Lidia Kochanowicz-Mańk, czyli członkini zarządu fundacji Lux Veritatis zajmująca się finansami Tadeusza Rydzyka, zleciła budowę trzech rezydencji w luksusowej dzielnicy w Warszawie. W każdej z nich znajduje się 10 apartamentów, a ich wartość wynosi od 1,5 mln złotych do 2,6 mln złotych. Właścicielami lokali są nie tylko redemptoryści, ale także politycy mający powiązania z partią Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że wśród podmiotów związanych z duchownym znajduje się również spółka Scala, która opiera swoją działalność właśnie na posiadanych nieruchomościach i zarządzaniu domem "wypoczynkowo-rekolekcyjnym". Firma "prowadzi ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w miejscowości Rowy, i w górach - w Bukowinie Tatrzańskiej".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy twoim zdaniem Tadeusz Rydzyk powinien otrzymywać wsparcie finansowe od państwa?
Więcej o:
Copyright © Agora SA