Im cieplej na dworze, tym Polacy coraz częściej decydują się na aktywności na świeżym powietrzu. Zwykle są to długie spacery, pikniki i festyny z rodziną, ale przede wszystkim wycieczki rowerowe. Nasz kraj jest bogaty w piękne trasy przystosowane od tych pojazdów zarówno w miastach, jak i poza nimi. Na rowerze można podziwiać zachwycające krajobrazy, zwiedzić najważniejsze miejsca, ale też dojechać codziennie do pracy lub do szkoły. Kluczem do sukcesu jest tylko dobranie odpowiedniego pojazdu. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne. Dlaczego są tak chętnie wybierane i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Nim udasz się do sklepu, zastanów się dokładnie, czego tak naprawdę potrzebujesz. Pierwszą ważną kwestią jest przeznaczenie twojego pojazdu. Jeśli planujesz jeździć nim do pracy, na weekendowe wycieczki lub po prostu poruszać się nim po ulicach, wybierz rower miejski. Jeśli jednak myślisz o długich przejażdżkach po bardziej wymagającym, a nawet wyżynnym terenie, postaw na rower górski. Gdy już zdecydujesz, który jednoślad jest ci bardziej potrzebny, możesz zacząć przyglądać się poszczególnym elementom. Kolejnym ważnym aspektem jest moment obrotowy silnika. To właśnie ten parametr ma bezpośredni wpływ na komfort i dynamikę jazdy. Określa on bowiem, jak dużą siłę może wygenerować silnik, co jest szczególnie ważne jeśli planujemy poruszać się po stromych, górzystych terenach. Zwykle jest to zakres od 40 do 130 niutonometrów, natomiast im wyżej, tym lepiej dla rowerów do wymagających tras.
Pojemność baterii jest kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać. To ona przede wszystkim decyduje, jaki dystans będziemy mogli pokonać bez konieczności ładowania pojazdu. Dziś w większości rowerów elektrycznych pojemność baterii waha się od 400 do 700 watogodzin, co przekłada się na zasięg od 40 do nawet 100 kilometrów. Warto od razu wspomnieć o żywotności baterii. Wiele modeli ma ograniczoną ilość ładowań, nim bateria zacznie tracić na pojemności. Przeważnie zachowuje 80 procent swojej żywotności po 500-1000 cyklach ładowania. Oznacza to, że bateria powinna być w pełni sprawna przez około trzy i pół roku, ale jeśli nie ładujemy jej codziennie i odpowiednio dbamy o pojazd, ten czas może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Warto pamiętać, że na żywotność wpływają też czynniki zewnętrzne, np. zbyt niska lub za wysoka temperatura, długie przechowywanie roweru na rozładowanej baterii lub wręcz za długie ładowanie.
Decydując się na rower elektryczny, trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem niż w przypadku standardowego pojazdu. Ceny podstawowych modeli bez specjalnych ulepszeń i wysokich parametrów zaczynają się od około 3000 złotych, natomiast najlepsze jednoślady kosztują nawet 25 tysięcy złotych. Wiele osób popełnia jednak popularny błąd, przez który później muszą męczyć się z częstymi wizytami u techników i ciągłym ładowaniem. Chcąc zaoszczędzić, kupują używane rowery elektryczne. Naprawy po poprzednich właścicielach bywają bardzo kosztowne, a w przypadku niektórych marek trudno jest znaleźć zastępcze części. W ten sposób, zamiast oszczędzać, wydajemy znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku zakupu nowego roweru.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.