W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej, zwanej również rentą rodzinną, na całkowicie innych zasadach. Pierwsze czytanie dokumentu odbyło się już 7 lutego 2024 roku i wtedy zapowiadano, że świadczenie w modelu kroczącym, co oznacza stopniowe zwiększanie świadczeń. Jak dokładnie ma wyglądać przyszła wdowia renta? Oto najnowsze informacje.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami po śmierci współmałżonka wdowa lub wdowiec może pobierać wyłącznie jedno świadczenie. Taka osoba ma prawo zachować swoją emeryturę, bądź z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym. Jeśli tego nie zrobi, wtedy automatycznie wypłacane jest wyższe świadczenie. Przez wiele osób takie zasady uznawane są za niesprawiedliwe, ponieważ wraz ze stratą osoby bliskiej, utracona zostaje również spora część majątku, która do tej pory stanowiła ważny element domowego budżetu. Jak informuje serwis Dziennik Gazeta Prawna, wyjątek stanowi zbieg prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (z ubezpieczenia wypadkowego) oraz prawa do emerytury. W takiej sytuacji wypłaca się jedno świadczenie w połowie, a drugie w całości. Co ważnego, aby ubiegać się o wdowią rentę, należy:
Nowy projekt zakłada natomiast, że osoby, po stracie współmałżonka, będą mogły pobierać zarówno swoje świadczenie, jak i zmarłego - jednak nie w całości. Zgodnie z projektem ustawa o rencie wdowiej miałaby wejść w życie już 1 lipca 2024 roku, lecz wiele wskazuje na to, że wskazany termin ulegnie przesunięciu.
W projekcie ustawy zaproponowano dwie możliwości dla osób uprawnionych do pobierania renty rodzinnej. Wdowy i wdowcy będą mogli zachować własne świadczenie emerytalno-rentowe i otrzymywać 50 proc. wypłaty, która przysługiwała zmarłej osobie. Druga opcja przewiduje pobieranie wdowiej renty i dodanie do tego 50 proc. własnego świadczenia.
Wobec tego renta wdowia to świadczenie przysługujące osobie uprawnionej plus renta rodzinna
- czytamy w serwisie DGP. Z założeń wynika, że wdowia renta będzie przysługiwać wszystkim tym, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej i świadczeń emerytalno-rentowych przed wejściem w życie projektowanej ustawy oraz tym osobom, które nabędą je po wejściu ustawy w życie. Uwzględnione zostaną jednak pewne limity. Otóż maksymalna kwota pobieranych świadczeń nie będzie mogła przekroczyć trzykrotnej wartości przeciętnej emerytury w Polsce, która na ten moment wynosi około 3,5 tys. złotych brutto. Co więcej, autorzy projektu zaznaczają, że dojście do docelowego wskaźnika 50 proc. będzie odbywało się w kilku etapach, ponieważ renta wdowia prawdopodobnie zostanie wprowadzona w wariancie kroczącym. Na sejmowym posiedzeniu 22 maja 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało również, aby wnioski o rentę rodzinną były składane wyłącznie w formie elektronicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.