Rejestracja na wizytę u specjalisty niekiedy wymaga od pacjentów długiego oczekiwania na połączenie z placówką lub stania w niemałych kolejkach. Teraz ma się to zmienić, ponieważ Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna pilotaż, w ramach którego będzie można umówić się do lekarza oraz na badania online. Natomiast dla tych, którzy nie są w stanie skorzystać z internetowej rejestracji, zostanie utworzona specjalna infolinia.
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowotnej wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślał, że dla Ministerstwa Zdrowia cyfryzacja jest priorytetem, a rozwój systemów e-zdrowia to konieczność.
Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani
- wyjaśnił Konieczny. Konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie pilotażowej elektronicznej rejestracji do specjalistów rozpoczęły się 25 maja 2024 roku. Projekt zakłada, że e-rejestracja będzie wdrażana stopniowo, a na początku pacjenci będą mogli umówić wizytę online do kardiologa oraz na dwa badania: cytologię i mammografię. Na ten moment wiadomo, że pilotaż ma potrwać od czerwca 2024 roku do marca 2025 roku. Celem wprowadzenia e-rejestracji jest usprawnienie procesu zapisywania się na wizyty i ich odwoływania, dzięki czemu będzie można wykorzystać wszystkie wolne terminy. Według resortu zniweluje to również problem długiego oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów. Jak podaje serwis Fakt, "obecnie, średnio 20-30 proc. pacjentów nie stawia się na umówionej wcześniej wizycie między innymi dlatego, że skorzystali z wizyty prywatnej". Teraz gdy zwolni się jeden z terminów, inny pacjent będzie mógł od razu go zarezerwować.
Na ten moment nie wszystkie placówki wprowadzą ułatwienia dla pacjentów, ponieważ uruchomienie centralnej e-rejestracji ma być dobrowolne. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że te, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą liczyć na dopłaty w wysokości od 10 tysięcy złotych do nawet 139 tysięcy złotych. Na system wsparcia dla placówek medycznych przeznaczone zostanie 56 milionów złotych. Natomiast, od kwietnia 2025 roku rejestracje online staną się dla placówek obowiązkowe, lecz wciąż tylko w przypadku wybranych świadczeń zdrowotnych. Osoby, które nie mają możliwości zarejestrowania się na wizytę lub badania przez internet, mają mieć możliwość skontaktowania się ze specjalną infolinią.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.