Ile zarabia europoseł? Na ich konta co roku wpłynie pięciocyfrowa kwota

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 9 czerwca 2024 roku. Polacy wybrali aż 53 posłów, którzy będą reprezentowali ich na arenie międzynarodowej. Nowym europosłom zostaną powierzone obowiązki, za które otrzymają odpowiednie wynagrodzenie. Jak wyglądają zarobki europosła?

Zgodnie ze statutem posłów do Parlamentu Europejskiego, wszyscy europarlamentarzyści otrzymują to samo wynagrodzenie. Jak podaje serwis Infor, stawka wynosi 38,5 proc. podstawowej pensji sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ostateczne wynagrodzenie netto zależne jest jednak od wysokości składek i podatku w danym kraju. Ile pieniędzy Unia Europejska wypłaca polskim reprezentantom?

Zobacz wideo Widmo krąży nad Europą. Skrajna prawica w UE [Co to będzie odc.15]

Tak wyglądają zarobki w europarlamencie. Sama dieta parlamentarna wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych

Obecnie miesięczna pensja każdego europosła wynosi dokładnie 10 075,42 euro miesięcznie brutto, co w Polsce daje około 7 854 euro na rękę - ponad 33,8 tys. złotych. Takie stawki oznaczają, że uposażenie w europarlamencie jest kilkukrotnie wyższe niż to oferowane w polskim parlamencie, które wynosi obecnie  9 892,30 złotych brutto. Na tym jednak nie koniec, ponieważ członkowie Parlamentu Europejskiego nie otrzymują jedynie podstawowego wynagrodzenia. Mogą liczyć również na szereg różnych dodatków. Największy z nich to dieta parlamentarna z tytułu kosztów ogólnych. Jest równa 4 950 euro, a więc ponad 21,3 tys. złotych i ma pokrywać koszty związane z: 

  • wynajęciem biura w państwie członkowskim, 
  • sprzętem i oprogramowaniem informatycznym,
  • materiałami biurowymi,
  • telefonem komórkowym i abonamentami telefonicznymi oraz internetowymi.

Europoseł - zarobki. Prawie 60 tysięcy miesięcznie oraz liczne przywileje 

Każdy europoseł otrzymuje również dietę dzienną, która ma pokryć koszty związane z przebywaniem w Parlamencie Europejskim. W tym przypadku chodzi między innymi o posiłki i zakwaterowanie, a dodatek wynosi 350 euro, czyli około 1,5 tys. złotych. Jego członkowie mają opłacane także służbowe wyjazdy do Brukseli czy Strasburga. Przysługuje im zwrot kosztów za każdy kilometr przejechany własnym autem - ryczał w wysokości 0,58 euro (około 2,50 złotych) za 1 km, do maksymalnie 1000 km. Europosłowie otrzymują również zwrot pieniędzy w przypadku podróży samolotem lub pociągiem. Mają też prawo do:

  • otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych,
  • odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata,
  • emerytury po ukończeniu 63. roku życia, która wynosi 3,5 procent. ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, lecz łącznie nie więcej niż 70 procent.

W związku z tym samo uposażenie członków Parlamentu Europejskiego sprawia, że w ciągu jednego roku na ich konto wpływa ponad 400 tysięcy złotych. W skali miesiąca jest to blisko 34 tysiące złotych, natomiast z dietą parlamentarną oraz dzienną niemal 60 tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy twoim zdaniem wynagrodzenia dla europosłów są zbyt wysokie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA