Willa we Włoszech może być twoja już za 13 złotych. "Obcokrajowcy masowo kupują nasze domy"

Gdzie są najtańsze domy? Okazuje, że czasami nieruchomość można kupić już za kilkanaście złotych, i to w nie byle jakiej lokalizacji. Tym razem atrakcyjne oferty znajdziemy we Włoszech. Władze miasta przekonują, że takie działania bardzo im się opłacają, ale trzeba przy tym pamiętać o kilku kwestiach.

Rynek nieruchomości straszy coraz wyższymi cenami, a zakup własnego domu dla wielu osób staje się trudniejszy. Sambuca na Sycylii przychodzi jednak z pomocą. Tutaj własne cztery kąty możemy nabyć już za kilka euro. Oferta jest ograniczona, ale nie powinniśmy ulegać związanej z tym presji. Ta pozornie kusząca inwestycja może być nie do końca opłacalna.

Zobacz wideo Polska ściga się zachodem na ceny mieszkań

Sambuca, Sycylia: domy na sprzedaż za grosze. Władze znalazły sposób na wsparcie gospodarki

Jak donosi CNN, Sambuca di Sicilia we Włoszech ma obecnie na sprzedaż 12 nieruchomości, których ceny zaczynają się już od trzech euro, czyli nieco ponad 13 złotych. Co ciekawe, podobna akcja w tej miejscowości została przeprowadzona już dwukrotnie: w 2019 i 2021 roku. Kolejne działania w tym zakresie nie są jednak wcale podejmowane z przekonaniem, że może tym razem się uda. Wręcz przeciwnie, dotychczasowe wyprzedaże przyniosły Sambuca wiele korzyści.

Obcokrajowcy masowo kupują nasze domy, jak dotąd to hit

- przekonywał w rozmowie z CNN nowo wybrany burmistrz miasta, Giuseppe Cacioppo. Dzięki sprzedaży omawianych nieruchomości poprawiła się lokalna gospodarka. Choć same budynki kosztują grosze, to całkowite zyski dla miasta są szacowane na około 20 milionów euro (ponad 86 milionów złotych). Składają się na to dochody z nowych pensjonatów, sklepów, a także umów z architektami czy firmami remontowymi. Należy bowiem podkreślić, że domy są strukturalnie stabilne, ale wymagają odświeżenia. Sambuca przejęła je w 1969 roku, kiedy zostały opuszczone po trzęsieniu ziemi. Niestety z tym związany jest też problem całej akcji, przynajmniej z punktu widzenia nabywców.

Sambuca di Sicilia korzysta na sprzedaży nieruchomości, ale ty możesz stracić. Eksperci ostrzegają

Władze włoskiego miasta niewątpliwie są zadowolone z zysków napływających do budżetu w związku z przeprowadzanymi pracami remontowymi. Dla osób płacących za te remonty jest to jednak nieco mniej atrakcyjna perspektywa. Właśnie na ten aspekt zwracają uwagę eksperci w "Pulsie Biznesu".

Do znudzenia powtarzam, że cena nieruchomości to nie wszystko. Już w kilka dni po zakupie może się okazać, że w dom 'za 1 euro' trzeba będzie zainwestować nawet setki tysięcy euro. Niemal wszystkie oferty łączy zobowiązanie do przeprowadzenia remontu w określonym czasie - zazwyczaj jest to od roku do trzech lat. Wszystko zależy od stanu domu, ale większość nieruchomości wymaga generalnego remontu

- wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Oksana Agnieszka Żendarska. Według informacji udostępnionych przez CNN, koszt renowacji domów sprzedanych w Sambuca di Sicilia w poprzednich latach wynosił od 30 do 200 tysięcy euro (od 130 tys. do 868 tys. złotych). Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.