Idą zmiany w prawie spadkowym. Jak mają wyglądać testamenty? Ministerstwo Sprawiedliwości ma plan

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło, że pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Te mają dotyczyć między innymi testamentów wojskowych, nowej formy umożliwiającej sporządzenie testamentu ustnego oraz likwidacji jednej z form. Temat dopiero został poruszony, a eksperci już mówią o kilku istotnych problemach.

Zmianą, która wzbudza największe zainteresowanie, jest chęć wprowadzenia nowej formy testamentu - testamentu audiowizualnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości zaproponowane zmiany w prawie spadkowym mają zaostrzać przesłanki umożliwiające sporządzenie testamentu ustnego. W efekcie zmniejszone zostanie ryzyko fałszowania tego rodzaju testamentów. Jednak zdaniem ekspertów może to wyglądać zupełnie inaczej.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Testament 2024. Ministerstwo Sprawiedliwości zdradziło, jakie ma plany 

Testament ustny będzie można sporządzić jedynie w sytuacjach, które uniemożliwiają stworzenie testamentu w formie pisemnej lub to utrudniają. Mowa tutaj o szczególnych okolicznościach, takich jak między innymi nagła choroba. Taki testament ma zostać "utrwalony za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk na trwałym nośniku informacji, umożliwiającym ich odtworzenie". Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ zdaniem ekspertów może prowadzić to do wielu nadużyć, a niekiedy weryfikacja oryginalności takiego zapisu może być niezwykle kłopotliwa. Właśnie dlatego ten rodzaj testamentu będzie zaliczany do formy "szczególnej". Według resortu zadaniem sądu będzie zbadanie "stanu świadomości i swobody testatora w chwili testowania", natomiast nośnik ma być przechowywany w pancernej szafie. Co ciekawe, w odróżnieniu od jego "zwykłej" formy, testament audiowizualny będzie można sporządzić bez konieczności angażowania świadków.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział Interii Biznes, że 'formułując przepisy projektodawca, nie zakłada złej woli potencjalnych spadkobierców' i ma na uwadze, że sporządzenie testamentu ustnego z udziałem świadków może być problematyczne z tego względu, że świadkowie mogą nie pamiętać treści ostatniej woli spadkodawcy, przez co może nie udać się jej odtworzyć - problem ten nie występuje w przypadku nagrania treści testamentu - łącznie z wizerunkiem spadkodawcy

- czytamy w serwisie Interia. 

Zmiany w prawie spadkowym. Kontrowersyjny testament audiowizualny to nie wszystko 

Zmiany mają dotyczyć również terminu ważności testamentów szczególnych. Aktualnie zachowują swoją moc przez maksymalnie sześć miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały sporządzenie takiego testamentu. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości skraca ten czas do trzech miesięcy, a w przypadku testamentu audiowizualnego - do jednego miesiąca. Co więcej, do Kodeksu cywilnego wprowadzona ma zostać także instytucja testamentu wojskowego. Ta forma dotychczas regulowana była przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Planowane są również:

  • likwidacja testamentu podróżnego, 
  • skrócenie terminu, w jakim stwierdza się treść testamentu ustnego,
  • rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu,
  • nowelizacja Kodeksu cywilnego pod kątem problemu tak zwanych podwójnych postanowień spadkowych.

Warto zaznaczyć, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się dopiero na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Mimo tego eksperci już teraz mówią o swoich wątpliwościach, które dotyczą głównie kwestii wprowadzenia w życie testamentu audiowizualnego. Ich zdaniem ta forma może być polem do nadużyć, a postępowania spadkowe mogą trwać latami. 

W mojej ocenie w całej inicjatywie wprowadzenia testamentu audiowizualnego, poza ogólnikami dotyczącymi postępującej cyfryzacji i zagrożeniem nagłej śmierci, nie przedstawiono żadnej konkretnej ratio legis (cel danego przepisu prawnego - red.) takiej propozycji. Ja również nie jestem w stanie zidentyfikować rzeczywistych korzyści i powodów, dla których warto byłoby rozważać tego rodzaju inicjatywę, wobec zagrożeń, jakie wiążą się z tego rodzaju nową formą testamentu

- powiedział na łamach serwisu Interia dr Radosław Wiśniewski, adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy sp.k.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.