Dziś Dzień Krwiodawcy. Możesz nie tylko pomóc, ale też liczyć na benefity, w tym dni wolne od pracy

Co można dostać za oddanie krwi? Światowy Dzień Krwiodawcy przypada 14 czerwca i jest świetną okazją, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Nawet jednorazowe oddanie krwi może uratować czyjeś życie. Wiążą się z tym też inne korzyści, które mogą nas dodatkowo zachęcić do udania się do punktu krwiodawstwa.

Światowy Dzień Krwiodawcy nie bez powodu jest obchodzony 14 czerwca. To właśnie wtedy, w 1868 roku, na świat przyszedł Karl Landsteiner. W 1901 roku odkrył on grupy krwi, a w 1930 roku otrzymał za to nagrodę Nobla. Po raz pierwszy to wyjątkowe święto było obchodzone w 2005 roku i choć faktycznie jest to wyjątkowo dobra okazja, by oddać krew, to warto pamiętać, że inne dni również mogą odmienić czyjeś życie. Co zatem musimy wiedzieć?

Zobacz wideo Klaudia El Dursi chciała oddać krew jak ozdrowieniec. "Nie kwalifikuję się"

Oddawanie krwi: wymagania. O tych podstawach musisz pamiętać, jeśli chcesz być krwiodawcą

Choć oddanie krwi to działanie godne naśladowania, to musimy przy tym spełnić pewne wymagania, które niestety mogą wykluczyć niektórych chętnych. Przede wszystkim ważny jest wiek. Krwiodawcą może zostać osoba między 18. a 65. rokiem życia. Ponadto musimy być zdrowi i ważyć co najmniej 50 kilogramów. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed oddaniem krwi nie można:

  • wykonywać tatuażu, piercingu czy akupunktury;
  • poddawać się zabiegom operacyjnym, endoskopowym oraz innym diagnostycznym badaniom, w tym gastroskopii czy laparoskopii;
  • poddawać się leczeniu krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Powyższe punkty to podstawa. Oczywiście ważne jest też m.in. przygotowanie do pobrania krwi. O tym jednak pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Tym razem skupimy się na korzyściach. Co zatem zyskują krwiodawcy, poza poczuciem spełnienia dobrego uczynku?

Honorowy dawca krwi ma wiele korzyści. To najlepszy przykład, że pomaganie się opłaca

Jak dowiadujemy się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie, nieodpłatnie krew otrzymuje tytuł "Honorowego Dawcy Krwi" oraz specjalną legitymację. W związku z tym przysługuje nam:

  • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal;
  • bezpłatne wyniki badań diagnostycznych (grupa krwi, morfologia, badania markerów czynników zakaźnych przenoszonych przez krew);
  • ulga podatkowa polegająca na odliczeniu wartości oddanej krwi i jej składników od dochodu w rocznym rozliczeniu podatkowym;
  • dwa dni wolnego od nauki lub pracy: w dniu oddania krwi lub jej składników oraz w dniu następującym po nim;
  • zwrot kosztów zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
  • zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi.

Co więcej, po co najmniej trzykrotnym oddaniu krwi dostaniemy kartę identyfikacyjną grupy krwi. Warto dodać, że zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej: dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza albo surowic diagnostycznych, przysługuje dodatkowo ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi. Tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" przysługuje natomiast po oddaniu pięciu (w przypadku kobiet) lub sześciu litrów krwi (w przypadku mężczyzn).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.