Wrocławski Dom Europy na sprzedaż. Jest haczyk. "Widzimy spore zainteresowanie"

Czy warto kupić kamienicę? Odpowiedź na to pytanie w pewnym stopniu zależy od indywidualnych warunków. Jeśli jednak już rozważamy inwestycję w nieruchomości, Wrocław ma całkiem ciekawą propozycję. Zainteresowanie nią jest spore, ale obecni najemcy budynku znaleźli się jednak w trudnej sytuacji.

Wspomniana kamienica na sprzedaż to siedziba Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz regionalnego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego znajdująca się na ulicy Widok 10 we Wrocławiu, powszechnie znana jako Dom Europy. Oferta jest całkiem atrakcyjna, choć warto mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Niestety Parlament Europejski ma w związku z tym pewien problem i być może będzie musiał znaleźć w mieście nowe miejsce.

Zobacz wideo Radosław Wojak: Głównie lokalizacja decyduje o tym, czy nieruchomość jest luksusowa

Wrocław: Dom Europy trafił na sprzedaż. Zainteresowani muszą wyłożyć sporo oszczędności

Dom Europy we Wrocławiu to budynek, który został wybudowany w 1939 roku. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej urzęduje tu natomiast od 2011 roku. Jak podaje "Gazeta Wrocławska", Parlament Europejski zajmuje zdecydowaną większość kamienicy, bo aż 75 procent. Pozostała część wynajmują lokale usługowe i biura. W Domu Europy są również organizowane lekcje dla dzieci i młodzieży, spotkania, debaty lub panele dyskusyjne z dziedziny integracji europejskiej, a także szkolenia online. Warto podkreślić, że miejsce to trafiło na sprzedaż już jakiś czas temu, ale teraz oferta zaczęła przyciągać uwagę coraz częściej.

Budynek na ul. Widok 10 jest na sprzedaż od lat, jednak w ostatnim czasie widzimy spore zainteresowanie jego zakupem, zwłaszcza wśród wrocławskich, lokalnych przedsiębiorców. Kamienica jest w dobrym stanie, wyremontowana, z dużym potencjałem na przestrzeń coworkingową

- wyjaśnia Maciej Cenkier, doradca ds. nieruchomości z Digital Broker, cytowany przez dziennik. Osoby zainteresowane zakupem muszą być przygotowane na wydatek w wysokości 15 milionów złotych. Ponadto nieruchomość jest obciążona kredytem. Do spłaty w ciągu najbliższych 10 lat zostało poniżej 1,5 miliona euro, czyli prawie 6,5 miliona złotych. Jak jednak ma się do tego sytuacja Parlamentu Europejskiego?

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu musi zmienić lokalizację. Co się z nim stanie?

Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego obecną umowę najmu zawierał na czas określony i według przypuszczeń "Gazety Wrocławskiej" jej koniec może się zbliżać. Parlament najwyraźniej przypuszcza też, że umowa może nie zostać przedłużona z nowym właścicielem kamienicy, w związku z czym poszukuje lokalu na rynku komercyjnym. Informację tę potwierdza ratusz we Wrocławiu.

Szukaliśmy w zasobach gminy dogodnego miejsca, ale nie byliśmy w stanie zaproponować lokalu, który odpowiadałby potrzebom. Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego jest świadome sytuacji i poszukuje lokalu na rynku komercyjnym

- wyjaśnia Michał Guz z Urzędu Miejskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.