Te klocki to inwestycja. Niektóre modele dają większy zwrot niż złoto

Istnieją zabawki, które już dawno przestały być jedynie chwilą uciechy dla najmłodszych. Te coraz częściej doceniane są przez osoby dorosłe, które traktują je niczym inwestycję. Wśród nich są między innymi słynne klocki Lego. Niektóre zestawy są warte fortunę i dają większy zwrot niż złoto.

Najdroższe zabawki świata dziś skupiają szczególną uwagę największych kolekcjonerów tego typu przedmiotów. Spowodowane jest to ich rynkowymi cenami, które niekiedy potrafią sięgać nawet milionów dolarów. Właśnie dlatego na taki zakup nie jest w stanie pozwolić sobie przeciętny kupiec, którego celem jest znalezienie prezentu dla swojej pociechy. Ile zatem trzeba zapłacić za najdroższe zabawki dla dzieci? Są takie, które zostały okrzyknięte mianem "plastikowego złota". 

Zobacz wideo Odwiedziliśmy wystawę Lego w Centrum Praskim Koneser. Zobaczcie, jak wygląda "Strefa Zabawy"

Klocki Lego dla dorosłych? Zysk jest większy niż w przypadku złota

W zestawieniu zabawek, które osiągają zawrotne ceny i cieszą się dużą popularnością wśród dorosłych, nie mogło zabraknąć słynnych klocków Lego. Jak czytamy w serwisie Business Insider, inwestycje w zabawki należą do inwestycji alternatywnych, nazywanych również emocjonalnymi. W ten sposób można nie tylko generować zyski, ale także zaspokajać inne potrzeby, między innymi czerpiąc ogromną przyjemność z posiadania danego przedmiotu. Według Joanny Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, która rozmawiała na temat wartości klocków Lego z redakcją serwisu Fakt, istnieją zestawy budzące największe poruszenie wśród dorosłych inwestorów. Są to przede wszystkim serie klocków wyprodukowane w latach 70. i 80., jednak na tym nie koniec. Choć w wielu przypadkach jest tak, że im starsze, tym droższe, to uwagę kupujących zwracają również zestawy, które powstały zaledwie 10 czy 15 lat temu. Są to serie związane z najpopularniejszymi produkcjami filmowymi. W ofercie można znaleźć zestawy, które nawiązują między innymi do: "Harry'ego Pottera", "Gwiezdnych Wojen" i "Piratów z Karaibów". Wiele z nich to kolekcje limitowane, a ich ostateczna wartość wynika właśnie z ograniczonej produkcji. W tym przypadku chętnych jest więcej niż samych zestawów, co sprawia, że ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych i mogą przynosić większy zysk niż złoto. Za najdroższy zestaw uznawany jest "Space Command Center".  W 1979 roku sprzedano go za 24,99 USD (ok. 99 zł), natomiast aktualnie jego wartość szacuje się na 10 400 USD (ok. 41 092 zł). Stąd właśnie wzięło się określenie "plastikowe złoto". 

 

Najdroższa zabawka na świecie jest warta kilkadziesiąt milionów złotych. Ten domek jest jedyny w swoim rodzaju

Choć ceny poszczególnych zestawów klocków Lego mogą przyprawiać o ból głowy, jest to nic w porównaniu do kwot, które widnieją przy najdroższych zabawkach świata. Numerem jeden prawdopodobnie jest Zamek Astolat Dollhouse, czyli domek dla lalek, który kosztuje aż 8,5 mln dolarów, czyli blisko 34 mln złotych. Został stworzony przez Elaine Diehl, która pracowała nad nim aż 13 lat. Równie szokująca jest cena lalek Madame Alexander Eloise wyprodukowanych w 2000 roku, w ramach akcji charytatywnej. Koszt jednego z zaledwie kilku egzemplarzy to 5 mln dolarów, a więc prawie 20 mln złotych. Wynika to z tego, że wszystkie wysadzane są kryształami Swarovskiego, posiadają akcesoria Katherine Baumann, futra Oscara de la Renty i ubrania Christiana Diora. Na liście najdroższych zabawek nie może zabraknąć również: 

  • złotego modelu Gold Lamborghini Aventador LP700-4 za 7,5 mln dolarów (prawie 30 mln złotych),
  • piłki nożnej Shimansky za 2,9 mln dolarów (ponad 11,5 mln złotych),
  • misia Steiff Louis Vuitton za 2,1 mln dolarów (około 8,3 mln złotych).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.