Rząd wspiera rowerzystów. Nawet 9000 zł na rower elektryczny lub wózek rowerowy

"Mój rower elektryczny" to nowy program rządowy, który ma umożliwić większej liczbie osób zakup takiego pojazdu. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu, a przedstawione dotąd informacje zapowiadają się obiecująco. Oczywiście uwzględniono przy tym również pewne ograniczenia.

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Niestety ich zakup nie należy do najtańszych. W poprzednim artykule wyjaśnialiśmy, na co należy zwracać uwagę, jeśli zdecydujemy się już na taki krok. Teraz okazuje się jednak, że być może warto się z tym jeszcze chwilę wstrzymać. Jeżeli program "Mój rower elektryczny" zostanie uruchomiony, dofinansowanie roweru elektrycznego pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Dopłaty do rowerów elektrycznych. Rząd ma wielkie plany

Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego "Mój rower elektryczny" rozpoczęły się 4 lipca i potrwają do 18 lipca 2024 roku. Planowane jest dofinansowanie rowerów elektrycznych, w tym także cargo, i wózków rowerowych. Celem takich działań jest zmniejszenie zużycia paliw emisyjnych w transporcie, rozwój dobrych praktyk transportowych oraz promocja zdrowego trybu życia. Dzięki programowi będzie można zyskać do 50 proc. wartości danego pojazdu, przy czym dopłata nie może być wyższa niż:

  • pięć tysięcy złotych w przypadku rowerów elektrycznych,
  • dziewięć tysięcy złotych w przypadku w przypadku elektrycznych rowerów cargo i wózków rowerowych.

Co ważne, pieniądze będą wypłacane tylko w formie refundacji po zakupie pojazdu. Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby indywidualne, samorządy oraz przedsiębiorcy określeni w projekcie programu. Program ma być realizowany w latach 2025-2029. Jakie zatem warunki trzeba będzie spełnić, aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie?

Dopłaty do rowerów elektrycznych będą wymagać spełnienia warunków. Bez tego nie ma szans

Najważniejszym warunkiem uprawniającym do skorzystania z programu jest to, że zakupiony pojazd musi być nowy. Powinien też spełniać określone wymagania techniczne. Obejmuje to m.in. produkcję przez producenta pochodzącego z kraju Unii Europejskiej. Dofinansowanie nie dotyczy pojazdów sfinansowanych z wykorzystanie leasingu. Ponadto zakupiony pojazd musi być oznakowany w okresie trwałości i zarejestrowany na Policji, z czym wiąże się oznaczenie specjalnym numerem umieszczanym na ramie roweru. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z dopłaty na więcej niż jeden pojazd jako osoba indywidualna, musimy wskazać jego współwłaściciela.

Dokładny sposób składania i rozpatrywania wniosków zostanie opublikowany w późniejszym czasie na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wiadomo już jednak, że wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym w latach 2025-2029 lub do wyczerpania puli środków. Na program przeznaczono 300 milionów złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.