Zagrożenia w internecie dotyczą praktycznie każdego, niezależnie od wieku czy aktywności podejmowanych w sieci. Czasami jednak określona grupa staje się wyjątkowo narażona. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega, że w ostatnim czasie nasiliły się działania oszustów podszywających się pod popularny portal rezerwacyjny Booking.com. Jakie metody stosują?
Jak donosi Interia, powołując się na Polską Agencję Prasową, eksperci z NASK o oszustwach wykorzystujących Booking.com poinformowali w środę 10 lipca. Przestępcy przejmują konta obiektów oferujących swoje usługi za pośrednictwem portalu, a następnie wykorzystują pozyskane w ten sposób dane do kontaktu z użytkownikami, którzy wcześniej dokonali w danym miejscu rezerwacji. Z wysyłanych wiadomości dowiadujemy się, że musimy potwierdzić rezerwację. W przeciwnym razie ma zostać ona anulowana. W tym celu należy kliknąć załączony link, który przekierowuje nas na stronę do złudzenia przypominającą Booking.com. W rzeczywistości jednak jest to fałszywa witryna. Próba zalogowania się na niej będzie równoznaczna z przekazaniem naszych danych oszustom. Oprócz tego na stronie pojawia się żądanie, by podać dane karty płatniczej lub wykonać przelew, więc wiąże się z tym również strata pieniędzy.
W opisanych powyżej przypadkach oszuści wykorzystują fakt, że ich ofiary faktycznie dokonywały rezerwacji, więc początkowo kontakt w tej sprawie może nie wydawać się podejrzany. Zdradliwe jest oczywiście też podobieństwo fałszywej witryny do oryginalnej. Na szczęście okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to dokładna kopia. Aby uchronić się przed oszustwem, wystarczy zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Eksperci NASK podkreślają, że fałszywą stronę najprędzej zdemaskujemy dzięki adresowi. W omawianym przykładzie pokazano pasek adresu, gdzie zamiast "booking.com" pojawia się "booking-com". Na pierwszy rzut oka różnica ta jest niewielka, ale jeśli nie postępujemy pochopnie, powinniśmy dostrzec ją bez problemu. Co ważne, jeżeli już trafimy na taką stronę, należy zgłosić ją poprzez incydent.cert.pl. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań przez służby i ochrona innych osób.
Sam Booking.com na swojej stronie podkreśla natomiast, że z oszustwami na portalu mogą spotykać się też właściciele obiektów. W tym przypadku najczęściej chodzi o nieuczciwe rezerwacje, choć i tutaj mogą zdarzyć się próby wyłudzenia danych. Przypadki wysyłania podejrzanych linków lub prób przeniesienia przez gościa komunikacji poza platformy Booking.com powinniśmy zgłaszać do obsługi klienta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.