Przepisy wskazują, że pracownik może ubiegać się o zwolnienie od wykonywania pracy w celu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wskazuje również, że ubezpieczonemu zwolnionemu przysługuje zasiłek opiekuńczy. Kto dokładnie może skorzystać z takich formy pomocy? Jest kilka istotnych warunków.
Jak czytamy w serwisie Infor, pracownik, w celu otrzymania zwolnienia od pracy z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny, musi dostarczyć pracodawcy odpowiedni dokument. Jest nim zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobą chorą. W piśmie muszą znaleźć się zarówno dane pracownika, który będzie opiekunem, jak i osoby, która wymaga opieki. Zwolnienie na rodzica można otrzymać na okres 14 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. W tym przypadku istotne jest również złożenie wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny - Z-15B.
Ustawodawca umożliwia pobieranie zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad "innym członkiem rodziny". W tej grupie są: małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teść, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat. Istotnym warunkiem jest jednak to, by dana osoba pozostawała we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Co więcej, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w sytuacji gdy we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę choremu. Taki zasiłek obowiązuje w czasie zwolnienia od wykonywania pracy, a więc przez maksymalnie 14 dni w roku kalendarzowym. Miesięczna wypłata wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, którą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym dana osoba uzyskała zwolnienie. Do uzyskania wsparcia finansowego potrzebne jest wspominane wcześniej zaświadczenie lekarskie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.