Emeryci kontra abonament RTV. Choć są zwolnienia, jest haczyk. Może dopaść ich nawet po kilku latach

Abonament RTV jest w Polsce koniecznością, lecz obowiązuje lista osób, które mogą uniknąć opłat. Istnieją jednak pewne wyjątki, a jeden błąd może skutkować niespodziewanym wezwaniem do zapłaty zaległości. Ryzyko odsetek i wysokiej kary jest ogromne.

Abonament RTV to obowiązkowa opłata, którą muszą uiszczać posiadacze odbiorników telewizyjnych oraz radiowych. Stawki ustalane są przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a wpłata powinna zostać przekazana do 25. dnia każdego miesiąca. Jej brak może skutkować otrzymaniem wezwania do zapłaty zaległości, które mogą być egzekwowane nawet do pięciu lat wstecz, a w razie potrzeby nawet ingerencją skarbówki.

Zobacz wideo Czy bank może podnieść opłaty w sposób, którego nie zauważymy?

Abonament RTV: Kto jest zwolniony? Bez formalności ani rusz

Stawki na każdy rok ustalane są przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i w 2024 roku wynoszą:

  • 8,70 złotych miesięcznie za korzystanie z radia samochodowego lub domowego;
  • 27,30 złotych miesięcznie za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego.

Przepisy określają jednak grupy użytkowników, które mogą być całkowicie zwolnione z abonamentu. Wśród nich są:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia;
  • osoby z I grupy inwalidzkiej;
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osoby po 60. roku życia mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Aby potwierdzić ulgę, należy złożyć właściwe oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Konieczne jest również dołączenie do niego dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych. Choć wśród osób objętych ulgą są osoby z prawem do emerytury, istnieje pewien wyjątek. Ten dotyczy wdów oraz wdowców.

Renta rodzina dla wdowy. Tutaj zniżka na abonament RTV nie obowiązuje

Jak informuje serwis Fakt, wdowy oraz wdowcy, którzy mają prawo do emerytury, lecz pobierają wyższą rentę rodzinną, "nie znajdują się w katalogu świadczeń, które uprawniają do zwolnienia z abonamentu RTV". Jeśli zatem takie osoby posiadają wspomniane wyżej odbiorniki, są zobowiązane do comiesięcznych opłat. To niezwykle istotne, ponieważ Poczta Polska może egzekwować zaległości aż do pięciu lat wstecz. W przypadku nieuiszczenia abonamentu RTV za zarejestrowane odbiorniki naliczone zostaną również odsetki za zwłokę. Co więcej, jeżeli wcześniej zostało wysłane upomnienie, do długu doliczone zostaną także koszty tego upomnienia. Ostatecznie należności mogą być równe opłatom za okres niepłacenia, odsetkom oraz karze, która jest równa 30-krotności aktualnie obowiązującej stawki za posiadany sprzęt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.