Od kilku dni na południu Polski pojawiają się kolejne fale powodziowe. Wiele miejscowości znalazło się pod wodą, a inne wciąż mogą zostać podtopione. Jednym z takich miejsc jest Wrocław, ponieważ dziś - 17 września 2024 roku - zaczęto rozmawiać o nadchodzącej fali z Odry. Właśnie dlatego wiele osób robi wszystko, by tylko zabezpieczyć swój dorobek życia i zminimalizować potencjalne szkody. Problem jest jeden, wzrost cen worków z piaskiem oraz innych środków bezpieczeństwa sprawia, że jest to niezwykle kosztowne.
W miejscach, gdzie występują alarmy powodziowe, mieszkańcom oferuje się darmowe worki z piaskiem. Niestety jest ich zbyt mało, dlatego w sieci pojawiło się wiele prywatnych ofert sprzedaży. Jak zauważa serwis Interia, na różnego rodzaju portalach można znaleźć stare oferty, gdzie 20 kg worek kosztował od 8 do 10 złotych. Niekiedy nawet ludzie chcieli pozbyć się ich całkowicie za darmo lub za przysłowiową złotówkę. Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Choć wciąż są osoby, które czują potrzebę pomocy i chcą przekazywać worki za bezcen, a nawet sami dowozić je do miejsc zagrożonych powodzią, dla niektórych jest to okazja na lepszy zarobek. Jak podaje serwis BiznesINFO, w obrębie terenów zalewowych ceny pustych worków o pojemności 25 kg wynoszą około 14 złotych. Jest także możliwość zakupu 50 sztuk nieprzepuszczalnych worków wykonanych z polipropylenu za blisko 830 złotych. Co więcej, widoczny jest także stały wzrost cen, co może oznaczać, że z każdym dniem takie zabezpieczenia będą coraz droższe.
Oferty na portalach sprzedażowych z województwa dolnośląskiego wskazują na to, że ceny worków zabezpieczających przed wodą wciąż rosną. Według serwisu Wprost prezentują się następująco:
Natomiast najwyższa cena to około 50 złotych za 30 kg piasku przeciwpowodziowego do workowania. Worki z piaskiem można kupić również w marketach budowlanych. W Liroy Merlin piasek budowlany pakowany po 25 kg kosztuje 13,29 złotych, jednakże trzeba dokupić do niego jeszcze specjalne nieprzemakające worki. Podobna cena obowiązuje również w Castoramie oraz Obi. Różnice wynoszą od jednego do kilkudziesięciu groszy. Najniższe ceny obowiązują na terenach, które nie są zagrożone powodzią. Dla przykładu, w Szczecinie, na portalach sprzedażowych, można kupić 25-kilogramowy worek z piaskiem za niecałe 10 złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.