Wynajmujesz mieszkanie? Fiskus sprawdzi twoje dochody. Są nowe przepisy

Wynajem mieszkań jest dla wielu osób źródłem dodatkowego dochodu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce od jakiegoś czasu obowiązuje unijna dyrektywa, która może zwrócić uwagę fiskusa na niektórych wynajmujących. Pierwsze działania z tym związane nastąpią już niebawem. Kto powinien się ich obawiać?

Unijna dyrektywa DAC72 dotyczy osób prowadzących sprzedaż za pośrednictwem takich platform jak Allegro czy OLX, ale też i oferujących wynajem krótkoterminowy. Ustawa z tym związana weszła w życie 1 lipca 2024 roku. Jednocześnie należy podkreślić, że nowe przepisy obejmą także przeszłe transakcje. Z czym jednak dokładnie się one wiążą?

Zobacz wideo Przemysław Dziąg: Część ludzi boi się wynajmować mieszkania z powodu złego prawa

Czy najem krótkoterminowy trzeba zgłosić? Unijna dyrektywa DAC72 nałoży nowy obowiązek na popularne platformy

Wdrożenia dyrektywy DAC7 w Polsce oznacza nowe obowiązki sprawozdawcze dla platform internetowych działających w Unii Europejskiej. Chodzi tu o przekazanie organom podatkowym takich danych jak imiona, nazwiska, numery PESEL osób adresy zamieszkania osób, które uzyskują zyski m.in. na wynajmie mieszkań, domów czy pokoi na doby. W tym przypadku są to oczywiście platformy typu Airbnb czy Booking.com. Jak podkreśla "Rzeczpospolita", dyrektywa DAC72 nie wprowadza do polskiego prawa żadnego nowego podatku, choć ostatecznie może dla niektórych wiązać się z koniecznością uiszczenia opłat. Niemniej celem jest tu wyeliminowanie oszustw podatkowych i ograniczenie szarej strefy w tym obszarze. Co ważne, raportowane będą wszystkie transakcje przeprowadzone od stycznia 2023 roku, a pierwsze dane spłyną do systemów już za kilka miesięcy.

Zgodnie z obowiązującą ustawą wdrażającą Dyrektywę DAC72, pierwsze raportowanie operatorów platform, czyli pozyskanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji za 2023 i 2024 r., nastąpi w styczniu 2025 r.

- wyjaśniał wiceminister finansów i wiceszef skarbówki Zbigniew Stawicki w odpowiedzi na interpelację poselską, na którą powołuje się "Fakt". Warto zatem zacząć podchodzić do obowiązków związanych z wynajmem bardzo sumiennie, o ile do tej pory tego nie robiliśmy. O czym więc należy wiedzieć?

Jak rozliczać się z najmu krótkoterminowego? W ten sposób unikniesz problemów z fiskusem

Opodatkowanie przychodów z najmu krótkoterminowego odbywa się w formie ryczałtu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, ryczałt w tym przypadku wynosi:

  • 8,5 proc. przychodu do kwoty 100 000 złotych,
  • 12,5 proc. przychodu od nadwyżki ponad 100 000 złotych.

Przychody z najmu są rozliczane w zeznaniu rocznym PIT-28. Na koniec warto przypomnieć, że unijna dyrektywa DAC72 nie jest jedyną nowością, z którą powinny zapoznać się osoby udostępniające swoje domy lub mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego. W poprzednim artykule informowaliśmy, że minister sportu i turystyki Sławomir Nitras chce uporządkować przepisy związane z omawianym obszarem. Wśród propozycji zmian pojawiła się możliwość wyznaczenia przez gminy terenów umożliwiających taki wynajem i wydawania zgód na jego prowadzenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: