To najbiedniejsze miasto w Polsce. Między nim a najbogatszą gminą jest prawdziwa przepaść

Jakie są najbiedniejsze regiony w Polsce? Jeśli będziemy kierować się wyłącznie liczbą pozycji w rankingu najbiedniejszych polskich miast, to zdecydowanie najgorzej prezentuje się sytuacja w województwie dolnośląskim. Wzięto tu pod uwagę dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów i tzw. wskaźniki G.

Polskie miasta są bardzo zróżnicowane, a dotyczy to także kwestii finansowych. Dobrze ukazuje to różnica pomiędzy najbogatszą i najbiedniejszą gminą. "Super Express" postanowił przeanalizować dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów i wyłonić 10 najbiedniejszych miast w naszym kraju. Jako wytyczne przyjęto wskaźniki G, czyli wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin.

Które miasto w Polsce jest najbiedniejsze? Dane Ministerstwa Finansów nie pozostawiają wątpliwości

Najbiedniejszą miejscowością w Polsce okazał się być Boguszów-Gorce w województwie dolnośląskim. Wskaźnik G wyniósł tu 1008,96 złotych. Dla porównania najbogatsza gmina, czyli Kleszczów, ma wskaźnik G równy 32 477,69 złotych. Co ciekawe, w ranking znalazły się jeszcze dwie miejscowości z województwa dolnośląskiego: Bielawa (miejsce siódme) i Piława Górna (miejsce dziewiąte). Pełne zestawienie wraz z uwzględnieniem wskaźników G prezentuje się natomiast następująco.

  1. Boguszów-Gorce (woj. dolnośląskie) - 1008,96 zł
  2. Grybów (woj. małopolskie) - 1108,33 zł
  3. Dynów (woj. podkarpackie) - 1154,08 zł
  4. Pszów (woj. śląskie) - 1174,48 zł
  5. Górowo Iławeckie (woj. warmińsko-mazurskie) - 1265,15 zł
  6. Sulmierzyce (woj. wielkopolskie) - 1268,46 zł
  7. Bielawa (woj. dolnośląskie) - 1317,76 zł
  8. Łęknica (woj. lubuskie) - 1338,88 zł
  9. Piława Górna (woj. dolnośląskie) - 1397,04 zł
  10. Sejny (woj. podlaskie) - 1400,77 zł

Szczegółowe dane na temat wskaźników dochodów podatkowych gmin, powiatów i województw na 2024 rok znajdziemy na stronie rządowej. Należy jednak podkreślić, że omówione wyniki nie powinny całkowicie przekreślać Boguszowa-Gorce w naszych oczach jako miejsca wartego odwiedzenia. Gmina ta wyróżnia się bowiem w skali kraju też czymś bardzo pozytywnym.

Z czego słynie Boguszów-Gorce? Pomimo niechlubnego tytułu, miasto jest warte odwiedzenia

Boguszów-Gorce leży w zachodniej części Sudetów Środkowych, w powiecie wałbrzyskim. Mieszka tu niecałe 15 tysięcy osób. Już samo to czyni to miejsce dość atrakcyjnym pod względem turystycznym, zwłaszcza dla miłośników górskich wędrówek. Otaczające krajobrazy są imponujące, ale raczej nie musimy się tu martwić o uciążliwe tłumy. Na uwagę zasługuje szczególnie Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej, będący częścią powstałego w 1998 roku Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Samo miasto również dostarczy turystom wrażeń. W Boguszowie-Gorcach znajduje się najwyżej położony ratusz w Polsce. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie gminy, jest to aż 581,58 metrów nad poziomem morza. Budowla znajduje się we wschodniej pierzei rynku. Powstała w miejscu dawnej gorzelni, która spłonęła w 1724 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: