Te osoby mogą mieć problemy przy wypłacie pieniędzy z banku. PKO BP wyjaśnia komu odmówi

PKO BP SA wydało ważny komunikat dla swoich klientów. Chodzi o zmianę, która pojawiła się w polskich przepisach jakiś czas temu. Okazuje się, że część osób może mieć z tego powodu utrudniony dostęp do usług bankowych. Problemy pojawiają się nawet przy wypłatach większych kwot z własnego konta.

Usługi bankowe są obecnie częścią codzienności większości z nas. Wiele osób nie nosi nawet już przy sobie większych sum w gotówce. Informacja o utrudnieniach przy wypłacie pieniędzy z banku jest zatem niepokojąca. Niestety na taką właśnie przeszkodę mogą natrafić Polacy, którzy skorzystali z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL.

Jak zastrzec PESEL? PKO BP przypomina o wpływie zastrzeżenia numeru PESEL na usługi bankowe

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe w Polsce od 17 listopada 2023 roku. To bardzo prosta procedura, a zrobić to możemy w urzędzie, bądź bez wychodzenia z domu przez aplikację mObywatel lub na stronie gov.pl. Te same metody posłużą nam później do ewentualnego cofnięcia zastrzeżenia. Celem wprowadzenia takiej opcji jest przede wszystkim ochrona przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniem kredytów na nasze dane. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie z niej korzystają. W połowie listopada Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już pięć milionów osób zastrzegło swój PESEL, przy czym tylko od sierpnia tego roku liczba ta zwiększyła się o 500 tysięcy.

Od 1 czerwca 2024 roku zaczęła jednak obowiązywać też pewna zmiana, która czasami staje się źródłem problemów. Chodzi o sprawdzanie, czy PESEL klienta jest zastrzeżony. Zobowiązane do tego są wszystkie instytucje finansowe. PKO BP przypomina we wspomnianym na wstępie komunikacie, że dotyczy to następujących sytuacji:

  • otworzenie konta,
  • pożyczenie pieniędzy od banku,
  • udostępnienie bankowości elektronicznej,
  • wypłacenie w placówce kwoty przekraczającej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (do końca 2024 roku jest to 9784,59 złotych).

Co to oznacza w praktyce?

Jakie są konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL? W tych sytuacjach bank odmówi wykonania usługi

Jeśli podczas próby skorzystania z wymienionych powyżej usług okaże się, że nasz numer PESEL jest zastrzeżony, bank ich nie zrealizuje. W przypadku chęci utworzenia konta wspólnego odmowa nastąpi nawet wtedy, gdy zastrzeżony będzie PESEL tylko jednej osoby. Nieco łatwiej jest przy wypłacie trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Wówczas sprawdza się tylko osobę dokonującą wypłaty, ale współwłaściciel już nie. Jeżeli gotówkę wypłaca pełnomocnik, to weryfikowani są współposiadacze konta, a nie pełnomocnik.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa na większość usług bankowości elektronicznej. Klienci PKO BP wciąż mogą bez problemów logować się do serwisu banku iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. Niemniej, aby skorzystać z omówionych usług, konieczne będzie cofnięcie zastrzeżenia. Do wyboru mamy tu bezterminowe i czasowe cofnięcie zastrzeżenie. W pierwszym przypadku będziemy musieli sami pamiętać, żeby zastrzec PESEL ponownie. W drugim natomiast możemy wyznaczyć konkretną datę i godzinę, gdy nastąpi to automatycznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: