Jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów są elektrośmieci. Na szczęście elektronika nie psuje się nam na co dzień, a nawet jeśli tak się stanie, to często można ją jeszcze naprawić. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, to mamy kilka opcji do wyboru, przy czym żadną z nich nie jest wyrzucenie sprzętu do zwykłego kosza.
Elektrośmieci nie powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych ani innych kontenerów, które znajdziemy przy naszych domach. Mówi o tym ustawa z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Dokument ten przewiduje też kary za niedostosowanie się do przepisów, które mogą wynieść od 20 do nawet pięciu tysięcy złotych. Wiąże się to z faktem, że elektronika zawiera szkodliwe substancje, takie jak rtęć, ołów czy kadm. Gdyby przedostały się do środowiska, miałyby fatalny wpływ na przyrodę, w tym na ludzi.
Przypomnijmy, że do elektrośmieci zalicza się m.in.: sprzęt RTV i AGD, powerbanki, żarówki, świetlówki, oświetlenie LED, a także baterie. Oficjalna strona dedykowana Międzynarodowemu Dniu Bez Elektrośmieci upraszcza to do stwierdzenia, że elektrośmieciami jest "wszystko, co na baterie albo ze wtyczką". Co jednak w takim razie powinniśmy z nimi zrobić?
W przypadku świetlówek i baterii odpowiednie pojemniki często możemy znaleźć w pobliżu naszego miejsca zamieszczania, np. w sklepach. Z pozostałą elektroniką bywa trochę trudniej. Najczęściej będziemy musieli udać się do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Więcej na ten temat oraz innych metodach pozbywania się elektrośmieci pisaliśmy w poprzednim artykule. Tym razem jednak chcielibyśmy przyjrzeć się wiedzy Polaków na ten temat.
Badanie "Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. Wiedza i postawy w Polsce" zostało przeprowadzone na zlecenie ElektroEko przez GfK Polonia w maju 2023 roku na próbie 1000 Polaków w wieku 16-75 lat. Wykorzystano przy tym metodę wywiadu online (CAWI). Okazuje się, że aż 75 proc. respondentów zadeklarowało, że ma podstawową wiedzę na temat elektrośmieci, a 65 proc. twierdzi, że w ich okolicy jest punkt zbierania elektrośmieci. Jest to duża poprawa w porównaniu do badania z 2019 roku (przeprowadzonego również przez GfK Polonia, na zlecenie ElektroEko), kiedy to przytoczone wyniki wynosiły odpowiednio 40 i 47 proc. Jednocześnie badani przyznawali, że zużyty sprzęt najczęściej przechowują po prostu w domu. Dotyczy to około 80 proc. Polaków. Z drugiej strony aż 21 proc. osób, które wyrzucały elektrośmieci w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, zrobiło to niepoprawnie (wyrzucając elektrośmieci do zwykłego kosza lub zostawiając je koło śmietnika).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.