Choć piwnice w blokach są stosunkowo niewielkie, to zazwyczaj w pełni wystarczają do składowania rzadziej używanych przedmiotów. Nie wszystkie z nich mogą jednak się tam znaleźć. Wiążą się z tym wysokie kary, przy czym chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Z kolei w przypadku innych rzeczy przechowywanie ich w piwnicy jest niewskazane i może nawet narażać nas na straty.
Przepisy dotyczące przechowywania przedmiotów w piwnicach zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zwraca na nie uwagę również Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Jak zatem można się domyślić, chodzi o materiały niebezpieczne pożarowo. Obejmuje to m.in.:
Zobacz też: "Niewinna" ozdoba w samochodzie może skutkować mandatem. Przepisy nie mają litości dla nikogo
Materiały te nie mogą być przechowywane w piwnicach, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy. Kary za niestosowanie się do tych przepisów mogą wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Pamiętajmy też, że może być to kontrolowane. Po tragicznym pożarze w Poznaniu, który był związany właśnie z materiałami przechowywanymi w piwnicy, rząd zapowiadał zwiększenie częstotliwości takich kontroli. Szczegółowo pisaliśmy o tym w poprzednim artykule. To jednak jeszcze nie wszystko.
Wspomniane przepisy uwzględniają również inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru. Mogą to być więc np. tekstylia, meble, pluszaki, książki czy elektronika. Warto mieć też na uwadze to, że wiele z tych materiałów będzie chłonąć wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy charakterystyczne dla piwnic. Ponadto może rozwinąć się na nich pleśń. Inaczej mówiąc, "piwniczne" warunki wpłyną negatywnie na ich stan lub nawet zmuszą nas do ich wyrzucenia. Jeśli zależy nam na przechowywaniu tych przedmiotów właśnie tu, powinniśmy zadbać o to, by umieścić ja w szczelnych pojemnikach. Dotyczy to również żywności. W tym przypadku nieszczelność nie tylko będzie wpływać na jakość produktów, lecz także może przyciągać szkodniki poszukujące schronienia przed zimnem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.