• Link został skopiowany

Tych urządzeń nigdy nie podłączaj do przedłużacza. Elektryk ostrzega. To może skończyć się tragedią

Przedłużacz to niezwykle przydatne urządzenie, które można znaleźć w niemal każdym domu. Niestety nawet jego regularni użytkownicy często nie wiedzą, jakie wiąże się z nim ryzyko. Z drugiej strony w dość łatwy sposób możemy je znacznie zmniejszyć. Wystarczy zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Czego nie podłączać do przedłużacza? Te urządzenia wiążą się z ryzykiem pożaru (zdj. ilustracyjne)
Fot. Cunaplus_M.Faba / iStock

Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam każdego dnia i większość z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Problem w tym, że nie wszystko może działać na akumulator, więc nasze domy i mieszkania zazwyczaj są też wypełnione sporą ilości kabli. W przypadku braku wystarczającej liczby gniazdek z pomocą przychodzi nam oczywiście przedłużacz. Okazuje się jednak, że niektóre sprzęty powinny bezwzględnie być podłączone bezpośrednio do gniazdka w ścianie.

Zobacz wideo Z jakich żarówek warto korzystać w domu, by zaoszczędzić pieniądze?

Czego nie podłączać do przedłużacza? Te urządzenia wiążą się z ryzykiem pożaru

Kwestia prawidłowego używania przedłużaczy jest niezwykle ważna, a zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do spięć, przepaleń i poważniejszych wypadków. Z tego względu Paul Martinez postanowił omówić ten problem dokładniej. Jest on nowojorskim elektrykiem i właścicielem firmy Electrified NYC na Brooklynie. Jego porady opublikował portal cnet.com. Ekspert podkreśla, że do żadnych przedłużaczy nie powinny być podłączane urządzenia o mocy większej niż 1500 W. Wynika to z faktu, że przedłużacze nie są przystosowane do utrzymywania prądu elektrycznego urządzeń o tak dużej mocy, co może prowadzić do przegrzania, poparzenia i ostatecznie pożaru, jeśli problem będzie ignorowany przez dłuższy czas. Jako przykłady takich urządzeń elektryk wymienia frytkownice, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, opiekacze i piekarniki, lodówki, zmywarki, klimatyzatory oraz inne przedłużacze.

Zobacz też: Ile prądu zużywa piekarnik? Tyle kosztuje cię godzina pieczenia. Przez to możesz mieć wyższe rachunki

Jednocześnie portal android.com.pl zauważa, że Martinez odnosi się do warunków amerykańskich, gdzie napięcie w gniazdkach jest zwykle niższe niż u nas. W Polsce przyjmuje się, że maksymalna moc obciążeniowa nie powinna przekraczać 2500 W. Niemniej zasada pozostaje ta sama. To jednak nie wszystko, co może stanowić zagrożenie przy używaniu przedłużaczy. Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Jak bezpiecznie używać przedłużaczy? Pamiętaj o tych wskazówkach, aby nie narażać siebie i innych

Portal emajsterkowicz.pl popiera słowa Martineza, że niedostosowanie mocy podłączanego urządzenia lub łączenie ze sobą przedłużaczy znajduje się wśród najczęstszych przyczyn niebezpiecznych sytuacji związanych z tym domowym udogodnieniem. Warto dodać, że przedłużacz możemy przeciążyć także wtedy, gdy suma mocy podłączonych urządzeń będzie zbyt duża. Zagrożenie stwarza również wykorzystanie nieodpowiednich przedłużaczy na zewnątrz, ich nieprawidłowe przechowywanie, które może prowadzić do uszkodzeń oraz ignorowanie powstałych już usterek (takich jak pęknięcia izolacji, uszkodzone wtyczki, czy wygięte piny).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: