O 100 wolnych etatach poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, porucznik SG Paweł Biskupik. Jeśli chcesz zostać strażnikiem granicznym, masz zatem idealną okazję do tego, by zasilić szeregi polskich służb. Oferta skierowana jest wyłącznie do osób z polskim obywatelstwem i zaświadczeniem o niekaralności
Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej rekrutacja składa się z następujących etapów:
Ponadto od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje moduł "Nabór do służby w SG", za pomocą którego kandydat może na bieżąco analizować poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego i weryfikować swoje wyniki. Aby jednak rozpocząć przygodę z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej, należy "mieć polskie obywatelstwo, minimum średnie wykształcenie i nie być karanym sądownie".
Na start ponad sześć tys. zł na rękę i ułatwienia w przejściu przez proces rekrutacji. Wiek kandydata nie gra już roli, a brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. Nie musi już zdawać egzaminu z wybranego języka obcego
- wyjaśnia porucznik SG Paweł Biskupik, cytowany przez serwis Radio Zachód.
Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów każdy kandydat musi zdać test z wiedzy ogólnej oraz egzamin ze sprawności fizycznej i przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. W kolejnych etapach należy zaś uzyskać pozytywny wynik w trakcie badań psychologicznych oraz psychofizjologicznych. To właśnie na ich podstawie specjalna podstawie komisja lekarska ustala zdolność do służby.
Zobacz też: Pani Małgorzata dostała 38 mandatów. O żadnym nie wiedziała. "Do zapłaty 5,7 tys. zł"
Osoby, które dostaną szansę pracy jako strażnik graniczny, mogą liczyć nie tylko na wspomniane wcześniej wynagrodzenie. W trakcie szkoleń nie muszą martwić się o wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie. Ponadto funkcjonariusze straży granicznej dostają dodatek na remont mieszkania lub za brak mieszkania, czyli równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego albo prawo do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Mogą także ubiegać się o wsparcie finansowe przy zakupie nieruchomości oraz zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby. Strażnikom przysługuje również tak zwana mundurówka oraz trzynasta pensja. Potencjalni kandydaci zainteresowane pracą w tym oddziele powinny złożyć dokumenty "w placówkach SG najbliższych swojego miejsca zamieszkania lub w siedzibie komendy oddziału w Krośnie Odrzańskim".
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.