• Link został skopiowany

Te osoby są zwolnione z podatku za 2024 rok. Muszą jednak zarobić mniej niż 85 528 zł

Rozliczenie PIT za 2024 rok dla niektórych osób będzie znacznie łatwiejsze, co w dużej mierze wiąże się z brakiem konieczności płacenia podatku. Z tego przywileju może skorzystać określona grupa pracowników. Często nie wymaga to też dodatkowych formalności, choć istnieją od tego wyjątki.
Ulga dla młodych 2025. Kto nie płaci podatku do 26. roku życia? (zdj. ilustracyjne)
Fot. alfexe / iStock

Niepłacenie podatków w Polsce jest możliwe, a w dodatku w pełni legalne, o ile spełnimy wszystkie wymagania. Umożliwia to ulga dla młodych, która została wprowadzona 1 sierpnia 2019 roku. Jako młodzi są tu rozumiane osoby do 26. roku życia, przy czym wiek podatnika nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę. O czym zatem powinniśmy jeszcze pamiętać?

Zobacz wideo W życiu są pewne tylko śmierć i podatki. Kasia Gandor opowiada o tych drugich

Ulga dla młodych za 2024 rok. Kto nie płaci podatku do 26. roku życia?

Jak dowiadujemy się z rządowej broszury informacyjnej, zerowy PIT dla młodych (czyli właśnie "ulga dla młodych") to preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której osoby do 26. roku życia mogą być całkowicie zwolnione z płacenia podatku w danym roku rozliczeniowym. Niemniej ich przychód musi spełnić pewne warunki:

  • musi być uzyskany z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego,
  • nie może przekroczyć kwoty 85 528 złotych.

Zobacz też: Ulga dla honorowych krwiodawców może wiele zmienić. Ponad 100 zł za każdy litr

Portal podatki.gov.pl podkreśla, że źródłem przychodu może być zasiłek macierzyński. Co ważne, przychody uzyskane po dniu 26. urodzin nie są uwzględniane w uldze, nawet jeśli przysługują nam one na podstawie umów zawartych przed tą datą lub z tytułu wykonanej wcześniej pracy. Przychody objęte ulgą nie wliczają się do podstawy obliczenia zaliczek na podatek w trakcie danego roku i do podstawy obliczenia podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Jak jednak skorzystanie z ulgi wygląda od strony formalnej?

Od kiedy rozliczenie PIT 2025? Deklaracja za 2024 rok nie zawsze będzie potrzebna przy uldze dla młodych

Zerowy PIT dla młodych działa z mocy ustawy, co oznacza, że nie ma potrzeby, aby składać naszemu płatnikowi (np. pracodawcy) dodatkowe oświadczenia lub wnioski. Jeśli w danym roku uzyskaliśmy tylko przychody objęte ulgą, nie musimy również składać zeznania rocznego. Obowiązek ten powstaje dopiero wtedy, gdy:

  • uzyskaliśmy przychody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej,
  • ubiegamy się o zwrot nadpłaconego podatku,
  • chcemy skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z tytułu ulgi na dzieci (do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych od przychodów objętych ulgą),
  • musimy doliczyć do dochodu lub podatku kwoty dokonanych odliczeń, do których utraciliśmy prawo.

Warto przy tym podkreślić, że złożenie zeznania (PIT-36, PIT-37) wiąże się z koniecznością wykazania przychodów objętych ulgą, ale ma to wyłącznie charakter informacyjny. Podatnicy do 26. roku życia mogą także skorzystać z innych ulg, np. ulgi na internet. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu podatki.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: