• Link został skopiowany

Podpiszesz dokument bez długopisu. Nowa funkcja mObywatel ma haczyk

Aplikacja mObywatel właśnie wprowadziła nową funkcję, która ułatwi nam załatwianie wielu spraw. Usługa Podpisz dokument, jak sama nazwa sugeruje, umożliwia składanie podpisów w formie elektronicznej. Różni się jednak od rozwiązania dostępnego dotychczas. Wiąże się z tym też kilka wymagań technicznych.
mObywatel 2.0 teraz z usługą Podpisz dokument (zdj. ilustracyjne)
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Aplikacja mObywatel cieszy się sporą popularnością, a jej twórcy nie spoczywają na laurach i stale starają się ją udoskonalać. Tym razem przyszła pora na podpisywanie dokumentów. Usługa ta została udostępniona w aktualizacji z 25 lutego 2025 roku. Na czym dokładnie polega i w jakich sytuacjach nam się przyda?

Zobacz wideo Nie tylko Google. Jakie inne aplikacje mogą przydać się na twoim smartfonie?

Podpis elektroniczny w mObywatel 2.0. Usługa Podpisz dokument to kolejne ułatwienie dla obywateli

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, do tej pory korzystanie z podpisu osobistego z e-dowodu było możliwe za pośrednictwem oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze lub aplikacji eDO App. Teraz usługa oferowana w aplikacji mObywatel znacznie ten proces ułatwia.

W mObywatelu zachodzi wiele rewolucyjnych zmian, ale usługa Podpisz dokument jest jednym z większych osiągnięć ostatnich miesięcy

- stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie na oficjalnej stronie resortu. Co prawda nadal wykorzystuje łączność bezprzewodową i pozwala skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu za pośrednictwem modułu NFC w telefonie, podobnie jak eDO App. Dzięki zintegrowaniu z mObywatel nie musimy już jednak instalować dodatkowej aplikacji. Ponadto dokument do podpisu możemy dodać z pamięci telefonu, chmury lub dysku, o ile jest on w formacie PDF, a jego wielkość nie przekracza 10 MB.

Zobacz też: Używasz mObywatela? Aplikacja może przestać działać. Zostało kilka dni

Jak zostało już wspomniane, usługa Podpisz dokument wymaga modułu NFC w telefonie i aktywnego certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN (tzw. PIN2). Jeśli planujemy wymianę dowodu osobistego, powinniśmy pamiętać, że wgranie certyfikatu do e-dowodu zawnioskowania podczas wyrabiania nowego dokumentu. Zakładając, że spełniamy już te wymagania, jak wygląda samo składanie podpisu?

Jak podpisać dokument przez mObywatel? Wystarczy kilka kroków, by złożyć podpis

Pierwszym krokiem przy korzystaniu z usługi Podpisz dokument jest dodanie dokumentu do podpisania z poziomu aplikacji. Następnie należy wpisać sześciocyfrowy numeru CAN e-dowodu (znajduje się on w prawym dolnym rogu na stronie ze zdjęciem) i kolejno sześciocyfrowy kod PIN2 ustalany przy odbiorze e-dowodu. Później następuje właściwe podpisanie poprzez przyłożenie naszego dowodu osobistego do tylnej ścianki telefonu. Na koniec możemy zapisać albo otworzyć podpisany dokument.

Podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Skorzystamy więc z niego przy podpisywaniu wniosków, oświadczeń i innych dokumentów kierowanych do urzędu lub instytucji państwowej. Jeżeli chcemy skorzystać z niego przy podpisywaniu dokumentów z osobami prywatnymi, firmami lub organizacjami niepublicznymi, obie strony muszą najpierw zaakceptować taką formę podpisu.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: