• Link został skopiowany

Opieka nad dziećmi liczy się do emerytury. Są jednak ograniczenia. To ZUS oferuje rodzicom

Opieka nad dziećmi zazwyczaj nie ma korzystnego wpływu na wysokość przyszłej emerytury. Jeżeli jednak spełnimy określone wymagania, czas ten może działać na naszą korzyść. Wyjaśniamy, jak opieka nad dzieckiem wpływa na wyliczenie kapitału początkowego i jakie sytuacje są traktowane szczególnie.
Ile lat opieki nad dzieckiem wlicza się do emerytury? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Pawel Kacperek / iStock

Wysokość emerytury zależy od kilku czynników, przy czym samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie wystarczy do otrzymania świadczenia. Bardzo ważne są tu okresy składkowe i nieskładkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia przy tym różne sytuacje, niekoniecznie związane z pracą. Wręcz przeciwnie, omawiany przypadek dotyczy okresów, gdy działalność zawodowa była niemożliwa.

Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"

Ile lat opieki nad dzieckiem wlicza się do emerytury? Ważnym czynnikiem jest liczba posiadanych dzieci

Jak wyjaśnia portal Infor, okres nie wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem jest okresem nieskładkowym i może mieć duże znaczenie przy ustalaniu naszego kapitału początkowego. Uwzględnia się go analogicznie jak okresy składkowe, czyli 1,3 procent podstawy wymiaru kapitału początkowego. Co ważne, dotyczy to opieki nad dzieckiem do czwartego roku życia, a jego maksymalny wymiar to trzy lata. Jeżeli mamy więcej niż jedno dziecko, będzie to maksymalnie sześć lat, niezależnie od liczby pociech.

Zobacz też: Każdy może je mieć, mało kto o nim wie. To tam ląduje część pieniędzy

Wszelkie okresy składkowe i nieskładkowe muszą być odpowiednio udokumentowane. W przypadku nie wykonywania zatrudnienia z powodu opieki nad dzieckiem lub dziećmi dowodem będzie odpis aktu urodzenia dziecka, lub odpisy aktów urodzenia dzieci. To jednak nie koniec przepisów, o których powinni pamiętać rodzice zbliżający się do emerytury.

Czy okres wychowywania dziecka wlicza się do emerytury? Te osoby mogą liczyć na dodatkowe wsparcie

Szczególną sytuacją związaną z zajmowaniem się dziećmi jest opieka nad dzieckiem wymagającym stałej opieki. Kiedyś osobom niepracującym zawodowo ze względu na takie dziecko przysługiwała emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem, czyli forma wcześniejszej emeryturyPortal money.pl zauważa jednak, że po 1999 roku zastąpiło ją świadczenie pielęgnacyjne. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 roku wynosi ono 3287 złotych miesięcznie.

Na koniec warto wspomnieć o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, znanym również jako program Mama 4 plus. Skorzystać z niego mogą matki, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, jeśli ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Świadczenie stanowi wyrównanie do wysokości najniższej emerytury obowiązujące w danym roku. Osoby, które ze względu na opiekę nad dziećmi nie uzyskały prawa do emerytury w ogóle, otrzymają jej równowartość. Od 1 marca 2025 roku minimalna emerytura w Polsce wynosi 1878,91 złotych brutto, czyli 1709,81 złotych netto. Więcej o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: