Zainteresowanie działkami ROD stale rośnie, a wolnych terenów jest znacznie mniej niż chętnych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku takiej transakcji nabywcy jedynie dzierżawią wyznaczoną przestrzeń i nabywają do niej prawo na mocy pisemnej umowie. Choć mogą z czasem przekazać to prawo innej osobie, formalnie wcale nie są właścicielami danego ogródka działkowego. Za wszystkie odpowiada natomiast Polski Związek Działkowców, który również jest autorem obowiązujących na nich reguł. O jakich ograniczeniach należy pamiętać? W związku z licznymi incydentami stowarzyszenie zapowiedziało nawet obowiązkowe szkolenia.
Istotnym aspektem jest cel powstania ogrodów działkowych. Tę kwestię poruszono w art. 12 ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 r., gdzie zaznaczono, że tego typu tereny mają między innymi zaspokajać rekreacyjne i wypoczynkowe potrzeby społeczeństwa oraz przyczyniać się do integracji pokoleń. Niedozwolone jest natomiast wykorzystywanie ich w celach mieszkalnych.
W zależności od przyczyn zamieszkiwania na działce zarząd ma obowiązek zgłosić ten fakt do gminy lub pomocy społecznej w przypadku ubóstwa. Jeżeli zamieszkiwanie na działce wynika z innych przyczyn, zarząd ma obowiązek zastosować sankcje statutowe w stosunku do użytkownika działki
- wyjaśnia Polski Związek Działkowców, cytowany przez Business Insider. W pierwszej kolejności stosowane jest upomnienie, a ostateczną karą jest odebranie praw do działki. Ponadto zabronione jest również wynajmowanie ogródka innej osobie oraz prowadzenie na nim działalności zarobkowej. Ograniczenia dotyczą też prac budowlanych. W takich miejscach nie można stawiać dużych obiektów. Altanki mogą mieć maksymalnie do 35 metrów kwadratowych i do pięciu metrów wysokości (dach stromy) lub do czterech metrów wysokości (dach płaski). Jeśli zaś dojdzie do naruszenia Ustawy Prawo Budowlane, wówczas także istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.
Choć regulamin nie zabrania korzystania z przenośnych grilli, problemem mogą być murowane konstrukcje oraz ogniska. Na terenie działek ROD obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia, zarówno w calach rekreacyjnych, jak i spalania odpadów. Regulamin zabrania też wyposażania działek w toalety wolnostojące, szopy i komórki oraz prowadzenia tak zwanych monokultur, czyli jednorodnych upraw, w celu ich produkcji na większą skalę. Dopuszczalne są zaś place zabaw, studnie, sieci wodociągowe, zbiorniki wodne czy bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, a nawet hodowla zwierząt.
Zobacz też: Kupili na jej dane 19 samochodów. Dowiedziała się dopiero, gdy komornik zajął jej konto
W związku z tym, że wiele osób wciąż ignoruje regulaminy obowiązujące na terenie działek ROD, w styczniu tego roku Związek zapowiedział obowiązkowe szkolenia dla działkowców. Informację o kursach umieszczono w statucie PZD, a celem takich działań jest przypominanie osobom przebywającym na terenie ROD o ich prawach oraz obowiązkach. W ten sposób związek chce zniwelować występujące do tej pory problemy, które najczęściej dotyczyły źle zaparkowanych samochodów, hałasu, nielegalnych altan, mieszkania na działkach, odprowadzania ścieków oraz niewłaściwych nasadzeń.
Nie każdy ma pełną świadomość, czym tak naprawdę jest działka i nie zawsze wynika to z jego winy. Wiele osób błędnie zakłada, że skoro 'kupiło' działkę, co w rzeczywistości nie jest prawdą, to mają pełne prawo do dowolnego zagospodarowania terenu. W konsekwencji uznają, że mogą realizować zasadę 'wolność Tomku w swoim domku'. Tymczasem obowiązują w tym zakresie istotne ograniczenia, wynikające z samej ustawy
- twierdzi w rozmowie z Portalem Samorządowym Tomasz Terlecki, radca prawny PZD.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.