Otwarty Fundusz Emerytalny to rodzaj funduszu tworzonego i zarządzanego przez powszechne towarzystwa emerytalne w celu gromadzenia i lokowania pieniędzy przeznaczonych na wypłatę członkom po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli jesteś kobietą urodzą po 1948 roku i należysz do OFE, możesz ubiegać się o wypłatę okresowej emerytury kapitałowej. Jakie warunki trzeba spełnić?
Okresowa emerytura kapitałowa jest przyznawana kobietom, które osiągnęły wiek emerytalny, wynoszący aktualnie 60 lat, i były członkiniami OFE. Jak przypomina portal Infor, jest to "przejściowa forma emerytury finansowana z części składek zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE)". Celem tego świadczenia było stworzenie systemu dla kobiet, które w chwili przejścia na emeryturę nie otrzymują jeszcze dożywotnich wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS informuje na swojej stronie, że okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które:
Ile pieniędzy można zatem otrzymać?
Zobacz też: Urlop wychowawczy może wpłynąć na wysokość twojej emerytury. Wielu pracowników o tym zapomina
Aby otrzymać okresową emeryturę kapitałową należy spełnić wspomniane wcześniej wymogi i uzbierać na swoim subkoncie w ZUS odpowiednią sumę pieniędzy. W ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznano emeryturę na nowych zasadach, powinna być ona równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Od 1 marca 2025 roku wynosi on 348,22 złote, co oznacza, że kobiety, które chcą w tym roku przejść na emeryturę, będą musiały posiadać na subkoncie co najmniej 6964,4 złotych. Trzeba też pamiętać, że emerytura kapitałowa będzie wypłacana do wyczerpania środków, ale nie dłużej niż do osiągnięcia przez kobietę 65 lat. Jak wyliczana jest wysokość świadczenia?
Okresowa emerytura kapitałowa to wynik podzielenia środków zapisanych na Twoim subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia osoby w Twoim wieku. Średnie dalsze trwania życia ustalane jest na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia
- czytamy na stronie ZUS. Po ukończeniu 65. roku życia ZUS ponownie przelicza emeryturę, a nowe wypłata nie może być niższe niż suma wcześniej pobieranych świadczeń. Do przeliczenia emerytury ZUS bierze pod uwagę sumę składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, kapitał początkowy i środki z subkonta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.