Jak wskazują statystyki, obecnie coraz więcej seniorów decyduje się na transakcje bezgotówkowe. Jak informuje serwis Interia, na koniec 2023 roku aż 81 proc. osób otrzymywało emeryturę na konto bankowe. W 2024 roku ten odsetek wzrósł do 82 proc., natomiast pod koniec ubiegłego roku wynosił już 85 proc. Z tych danych wynika, że z 6,3 milionów aż 5,4 miliony emerytów pobiera świadczenie za pośrednictwem przelewu. Nadal jednak około 900 tysięcy osób korzysta z przekazów pocztowych, a taki sposób odbioru świadczenia wiąże się z dużym niebezpieczeństwem.
Wybór sposoby pobierania świadczenia należy do seniorów, jednak przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych regularnie zachęcają do decydowania się na przelewy bankowe. Wszystko dlatego, że jest to znacznie bezpieczniejsza metoda. Przekazy pocztowe wiążą się z dużym ryzykiem dotyczącym opóźnień w dostarczaniu pieniędzy, na nawet ich utraty. Tymczasem w przypadku przelewów na konto pośrednikiem jest bank, który ma wgląd w rachunek, a każda transakcja pozostawia po sobie widoczny ślad.
Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych
- powiedziała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS, cytowana przez serwis Gazeta.pl. Jednym z takich przykładów jest historia pewnej emerytki, której świadczenie zostało dostarczone przez listonosza pod zupełnie inny adres. W konsekwencji jej emerytura trafiła w ręce 64-letniej sąsiadki, która początkowo nie chciała oddać pieniędzy. Dopiero po zgłoszeniu sprawy na policję kobieta zdecydowała, że przekaże świadczenie jego prawdziwej właścicielce.
Warto zatem pomyśleć o rezygnacji z tradycyjnej formy pobierania emerytury. Osoby, które chciałyby zmienić zdanie w tej kwestii, muszą złożyć pisemny wniosek o zmianę formy doręczania świadczenia z przekazu pocztowego na przelew bankowy. W trakcie składania dokumentu należy pamiętać, aby umieścić na nim informację o numerze konta bankowego, na które ma być kierowana comiesięczna wypłata.
Zobacz też: 84-latek wyrzucił do śmietnika 45 tys. zł. Pieniądze miały być łupem. Zostały przynętą
Warto pamiętać, że zgodnie z harmonogramem ZUS przekazuje świadczenia emerytalne: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Jeśli zaś termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, pieniądze dostarczane są z wyprzedzeniem. Ponadto istotne zmiany mogą następować również w okresie świąt. W przypadku nadchodzącej Wielkanocy emerytury zostaną wypłacone:
W tym czasie seniorzy otrzymają również dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.