• Link został skopiowany

System kaucyjny wprowadzi nowe opakowania. Tylko za takie butelki dostaniemy zwrot pieniędzy

System kaucyjny w Polsce zacznie działać w 2025 roku, choć przepisy wejdą w życie z pewnym opóźnieniem. Mimo to warto już teraz przypomnieć, jakie są jego założenia i jak będą działać kaucje. Wiadomo już też, jak będą wyglądać opakowania napojów objęte dodatkową opłatą. Chodzi o konkretne oznaczenia.
System kaucyjny 2025. Co z systemem kaucyjnym w Polsce? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Plastikowe opakowania są wciąż jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych. Sytuacja ta bardzo powoli zmienia się na lepsze, a system kaucyjny ma w tym pomóc. Jego celem jest zwiększenie recyklingu i ograniczenie marnowania surowców. Przy okazji zostaną wprowadzone rozwiązania, które cały ten proces nam ułatwią.

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

System kaucyjny 2025. Co z systemem kaucyjnym w Polsce?

Jak przypomina portal Infor, system kaucyjny w Polsce miał zacząć obowiązywać już od 1 stycznia tego roku. Datę wejścia w życie nowych przepisów przesunięto jednak na 1 października 2025 roku, ponieważ samorządy i przedsiębiorcy potrzebowali więcej czasu na przygotowanie infrastruktury oraz regulacji prawnych. Przypomnijmy, że system obejmie następujące opakowania na napoje:

  • jednorazowe butelki PET o pojemności do trzech litrów,
  • butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki metalowe o pojemności do litra.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska kaucja wyniesie 50 groszy na butelki PET i puszki metalowej oraz złotówkę na butelki szklane wielokrotnego użytku. Opłata będzie doliczana do napojów dopiero przy kasie. Aby ją odzyskać, będziemy musieli zwrócić opakowanie w punkcie zwrotu. Co ważne, nie musimy w tym celu zachowywać paragonu. Sklepy o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane prowadzić taką zbiórkę. W przypadku mniejszych punktów dołączenie do systemu ma być dobrowolne. Ponadto dopuszcza się tworzenie punktów zbierania pustych opakowań poza jednostkami handlowymi. Istotną informacją są również wytyczne związane z oznaczeniami takich opakowań.

Kaucja za butelki plastikowe i puszki aluminiowe - pojawią się oznaczenia. Takie wytyczne będą musiały spełniać opakowania

W punktach zbiórki działających w ramach systemu kaucyjnego oddamy tylko te opakowania, które będą puste, niezgniecione i bez oznak uszkodzenia. Oprócz tego będą musiały zawierać odpowiednie oznakowanie. Chodzi tu o umieszczenie czytelnych kodów kreskowych EAN-13, EAN-8, UPC-A lub UPC-E, a także wyraźnego oznakowania wysokości kaucji. Powinny być one umiejscowione w sposób chroniący je przed uszkodzeniami oraz zapobiegający ich zatarciu. Sam znak systemu kaucyjnego oprócz uwzględnienia kwoty będzie musiał mieć odpowiednie wymiary, czyli co najmniej 8,3 milimetra wysokości i 11,7 milimetra szerokości. Kolorystyka znaku powinna kontrastować z tłem.

Zobacz też: W godzinę można zarobić nawet 75 złotych. Niestety mieszkańcy tego regionu nie wyruszą na zbiory

Szczegółowe wytyczne dla opakowań należących do systemu kaucyjnego (wraz z przykładami wizualnymi), do których będą musieli dostosować się producenci, znajdziemy na portalu Krajowego Systemu Kaucyjnego kaucja.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: