Od kilku miesięcy obowiązuje unijna dyrektywa DAC7. Z czym dokładnie się to wiąże w odniesieniu do najmu krótkoterminowego?
O zmianach wprowadzanych przez dyrektywę DAC7 informowaliśmy już w październiku zeszłego roku. Przypomnijmy, że ustawa z nią związana weszła w życie 1 lipca 2024 roku, a jej celem jest wyeliminowanie oszustw podatkowych i ograniczenie szarej strefy w obszarze sprzedaży na platformach typu Allegro i OLX, a także w przypadku najmu krótkoterminowego za pośrednictwem takich portali jak Airbnb czy Booking.com. Zgodnie z nowymi przepisami wymienione platformy są zobowiązane do przekazywania danych użytkowników, którzy uzyskują określone zyski. Portal Infor zauważa jednak, że o ile w przypadku sprzedaży przedmiotów kluczowy jest próg dochodowy (zgłaszane są osoby, które w skali roku wykonały co najmniej 30 transakcji na kwotę ponad dwa tysiące euro, czyli ponad osiem tysięcy złotych), tak przy najmie krótkoterminowym raportowana jest każda transakcja, niezależnie od kwoty, a sam wynajem krótkoterminowy traktuje się jako świadczenie usług hotelarskich.
Zobacz też: Kiedy trzeba zgłosić przelew od rodziców do skarbówki? Wiele osób zapomina o jednym szczególe
Przepisy wynikające z unijnej dyrektywy dotyczą transakcji z lat 2023-2024, ale jeśli skarbówka będzie miała jakiekolwiek wątpliwości co do naszej działalności, kontrola może objąć aż pięć lat wstecz. Szczególnie duże problemy możemy mieć wtedy, gdy uzyskujemy regularne zyski z wynajmu. Wówczas bowiem urząd skarbowy może uznać, że działamy w sposób zorganizowany i ciągły, w związku z czym musimy zarejestrować działalność gospodarczą. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal Infor prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji wiąże się z karą grzywny w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Wynajem bez dopełnienia obowiązków związanych z rejestracją gości grozi grzywną do tysiąca złotych, a naruszenie przepisów przeciwpożarowych to kara do 10 tys. złotych. Z kolei stwierdzenie oszustwa podatkowego oznacza karę do 720 stawek dziennych, co przy maksymalnej wysokości stawki oznacza nawet 21,6 miliona złotych. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o rozliczaniu się z najmu. Według informacji udostępnionych na portalu podatki.gov.pl odbywa się to w formie ryczałtu, który wynosi:
Przychody z najmu rozliczamy w zeznaniu rocznym PIT-28.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.