Przedawnienie jest instytucją, która pozwala dłużnikowi uniknąć spłaty długu. Polega to na tym, że po upływie określonego w przepisach okresu roszczenie przestaje być wykonalne, a wierzyciel traci prawo do domagania się spłaty. Co do zasady większość długów przedawnia się po upływie 6 lat. Istnieją jednak pewne wyjątki. Roszczenia powtarzalne lub wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej przedawniają się zaś po upływie 3 lat. Gdy do tego dojdzie, dłużnik nie ma już prawnego obowiązku uregulowania zaległości. Zgodnie z Kodeksem cywilnym są również roszczenia trwałe, który nigdy nie ulegają przedawnieniu.
Polskie prawo uznaje kilka rodzajów roszczeń, które mimo upływu lat nie mogą ulec przedawnieniu. Jak informuje EurLege Kancelaria Pomocy Zadłużonym, na aktualnej liście znajdują się:
Zobacz też: W tych przypadkach rodzic może domagać się alimentów od dziecka. Dla sądu kluczowy jest jeden warunek
W przypadku roszczenia o zniesienie współwłasności takie zasady mają zapewnić współwłaścicielom pełną kontrolę nad przedmiotem wspólnej własności. Dzięki temu takie osoby mają prawo w każdej chwili domagać się zakończenia współwłasności. Nieprzedawnianie się roszczeń wynikających z prawa do własności nieruchomości pozwala natomiast między innymi na reakcję w przypadku nieuprawnionego korzystania z danej nieruchomości przez osoby trzecie.
Pozostałe długi ulegają przedawnieniu w określonym przez przepisy terminie. Aby zweryfikować dokładną datę, należy sprawdzić początek biegu terminu przedawnienia. Jest to dzień, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wymagalność oznacza zaś pierwszy dzień, w którym wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zaspokojenia roszczenia. Data wymagalności może być zróżnicowana w zależności od tego, jakich stosunków prawnych i długów dotyczy. Ponadto może dojść do zawieszenia biegu przedawnienia polegającego na wstrzymaniu rozpoczęcia lub dalszego biegu terminu przedawnienia na czas występowania przeszkód utrudniających wierzycielowi dochodzenie roszczenia. Możliwe jest także przerwanie biegu przedawnienia. To okoliczność, która powoduje, że bieg takiego terminu rozpoczyna się od nowa.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.