• Link został skopiowany

"Renta tytoniowa" może wynieść ponad 1800 zł. Nie każdy palacz ją jednak dostanie. Czego wymaga ZUS?

Renta tytoniowa to jedno z pojęć, które często można spotkać w mowie potocznej, choć w przepisach nie istnieje. Nie zmienia to faktu, że ZUS faktycznie może przyznać świadczenie w związku z uzależnieniem od tytoniu. Nie dotyczy to jednak każdego palacza. Jakie warunki konkretnie trzeba spełnić?
Renta tytoniowa. Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy? (zdj. ilustracyjne)
Fot. photo_Pawel / iStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wspierać finansowo osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Mówimy wówczas o rencie z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Renta tytoniowa to tak naprawdę ten sam rodzaj świadczenia, przy czym przyznawana jest w związku z określonymi dolegliwościami zdrowotnymi. Niemniej podstawowe wymagania z tym związane są uniwersalne.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy? ZUS stawia konkretne wymagania

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podstawowym warunkiem uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy jest wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Sprowadza się to do jednoczesnego spełnienia następujących warunków:

  • zostaliśmy uznani za niezdolnego do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
  • mamy wymagany okres składkowy i nieskładkowy (stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy),
  • niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Ostatni punkt nie dotyczy osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy, spełniają warunek związany z okresem składkowym i nieskładkowym oraz legitymują się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym. Bardziej szczegółowo zasady te wyjaśnialiśmy w poprzednim artykule. Kiedy jednak dokładnie palacze mogą liczyć na spełnienie przedstawionych wymagań?

Jakie choroby kwalifikują się do otrzymania renty? Renta tytoniowa wiąże się z określonymi schorzeniami

Z rentą tytoniową będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku nadużywania wyrobów tytoniowych. Portal Infor wyjaśnia, że chodzi tu przede wszystkim o takie schorzenia jak:

  • choroby układu oddechowego: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuc, zapalenie oskrzeli;
  • choroby układu krążenia: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu;
  • nowotwory: rak krtani, przełyku, pęcherza moczowego;
  • inne powikłania: osłabienie odporności, choroby jamy ustnej, problemy z układem trawiennym.

Każdy przypadek jest jednak inny i ostatecznie decyzję podejmie lekarz orzecznik. Jeśli okaże się, że jesteśmy całkowicie niezdolni do pracy, ZUS przyzna nam w 2025 roku (po marcowej waloryzacji) świadczenie w wysokości 1878,91 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1409,18 złotych.

Zobacz też: W tych przypadkach rodzic może domagać się alimentów od dziecka. Dla sądu kluczowy jest jeden warunek

Eksperci podkreślają, że przyznanie renty nie powinno być związane z przyczynami powstania niezdolności, a wyłączenie z tej grupy osób uzależnionych byłoby dyskryminacją. To samo dotyczy tzw. renty alkoholowej, o której pisaliśmy w innym artykule. Mimo to każde uzależnienie wymaga podjęcia działań, które obejmują skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Osoby chcące rzucić palenie mogą skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (TPPP) pod numerem 801 108 108. Organizacja prowadzi również stronę internetową www.jakrzucicpalenie.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: