• Link został skopiowany

Pożyczyłeś pieniądze od rodziny? Fiskus i tak czeka na rozliczenie. Masz 14 dni

Pożyczki między członkami rodziny nie zawsze są zwolnione z podatku. W tym przypadku najważniejsza jest wysokość kwoty przekazanej nam przez najbliższych. Znaczenie ma także obowiązkowa deklaracja, którą należy złożyć w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Kiedy zatem trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Fiskus nie daje taryfy ulgowej.
Pożyczyłeś pieniądze od rodziny? Fiskus czeka tylko 14 dni - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem pożyczka pieniężna wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obecnie wynosi on 0,5 proc. całej kwoty i należy opłacić go w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy. W przypadku pożyczki rodzinnej sprawa wygląda nieco inaczej. Wówczas wiele zmienia deklaracja PCC-3.

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Tak można otrzymać zwolnienie

Jak czytamy na stronie rządowej, ze zwolnienia od podatku mogą skorzystać osoby, które uzyskały pożyczkę od:

  • żony, męża;
  • zstępnego - córki, syna, wnuczki, wnuka, prawnuczki, prawnuka;
  • wstępnego - matki, ojca, babci, dziadka, prababci, pradziadka;
  • pasierbicy, pasierba;
  • siostry, brata;
  • macochy, ojczyma.

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba opłacać, jeśli między osobami z tej grupy została udzielona pożyczka do kwoty 36 120 złotych (kwota wolna od podatku). W przypadku pożyczki przekraczającej ten próg ze zwolnienia z podatku PCC można skorzystać wyłącznie pod warunkiem:

  • złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki, chyba że umowa została zawarta w formie aktu notarialnego;
  • udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę, na przykład poprzez wyciąg z rachunku bankowego.

PCC 3 przy rodzinnych pożyczkach. Brak deklaracji i opłat może oznaczać spore problemy

Należy jednak pamiętać, że na łączną wartość takiej pożyczki składają się pieniądze oraz rzeczy otrzymane od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat. Brak deklaracji i zgłoszenia do fiskusa wiąże się zaś z surowymi konsekwencjami. W przypadku kontroli skarbowej urząd może nałożyć na daną osobę tak zwaną sankcyjną stawkę podatku w wysokości 20 proc. wartości pożyczki. Co ważne, deklarację trzeba składać za każdym razem, gdy chcemy skorzystać ze zwolnienia.

Sprawdź również: Ruszają ważne kontrole. Ten przegląd jest obowiązkowy. Trzeba za niego sporo zapłacić

Nie ma możliwości przywrócenia terminu do skorzystania ze zwolnienia, bez względu na powody spóźnienia

- czytamy w komunikacie na stronie podatki.gov.pl. Tutaj nawet choroba nie jest żadnym wytłumaczeniem. Deklarację można złożyć poprzez internet lub w formie papierowej. Taki dokument trzeba przekazać w terminie 14 dni do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania biorącego pożyczkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa pożyczki pieniężnej została zawarta w formie aktu notarialnego. Wówczas zwolnienie zastosuje notariusz.

Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: