• Link został skopiowany

Nawet 21 tys. zł na zakup klimatyzacji. Jakie są warunki? Mało kto wie o tych dopłatach

Dofinansowanie na zakup klimatyzacji to rozwiązanie, które warto rozważyć przed tegorocznymi upałami. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania. Istotny będzie zarówno rodzaj naszej nieruchomości, jak i urządzenia, które planujemy kupić. W grę wchodzą przy tym aż dwa programy.
Dofinansowanie klimatyzacji - zdjęcie ilustracyjne
Fot. istockphoto.com/KangeStudio

Klimatyzacja nie jest najtańszą inwestycją, ale urządzenie to może znacznie poprawić nasz komfort w czasie letnich upałów. Warto zatem rozważyć taki krok, zwłaszcza jeśli spełniamy wymogi jednego ze wspomnianych programów dofinansowania. Jak wyjaśnia portal forsal.pl, chodzi tu konkretnie o Moje Ciepło oraz Czyste Powietrze. Oba wymagają zakupu urządzenia, które będzie miało również funkcję grzania.

Zobacz wideo Tomasz Walczak: Można ogrzać dom z klimatyzacją za 1 zł/m2 miesięcznie

Ile zwrotu za klimatyzację? Program Moje Ciepło to propozycja dla domów jednorodzinnych

Program Moje Ciepło jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Kluczowym warunkiem uzyskania dofinansowania w tym przypadku jest spełnienie standardu energetycznego. Oznacza to, że wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) nie może przekroczyć 55 kWh/m² rocznie. W ramach dotacji mamy szansę odzyskać do 30 proc. lub 45 proc. kosztów kwalifikowanych, ale kwota ta nie może przekroczyć siedmiu tysięcy złotych lub 21 tysięcy złotych (w zależności od rodzaju pompy). Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące do 45 proc. kosztów. Co ważne, środki otrzymywane w ramach programu są tak naprawdę zwrotem, więc inwestycja początkowo musi zostać pokryta przez nas samych.

Zobacz też: Ruszają ważne kontrole. Ten przegląd jest obowiązkowy. Trzeba za niego sporo zapłacić

Wnioski o dofinansowanie Moje Ciepło należy składać przez platformę internetową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW). Należy przy tym pamiętać o dołączeniu faktur, certyfikatów urządzeń oraz potwierdzenie oddania budynku do użytkowania. Co jednak z osobami, które nie mieszkają w nowych budynkach?

Czyste Powietrze: dofinansowanie klimatyzacji. W ramach programu można zyskać zwrot za większość wydatków

Zakup pompy ciepła z funkcją klimatyzacji dla istniejących budynków przechodzących modernizację jest możliwy w ramach programu Czyste Powietrze. Tym razem jego adresatem są właściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z osobnym licznikiem, a także osoby fizyczne. Wysokość dopłaty wynosi tym razem od 4400 do 11 100 złotych, a ostateczna kwota zależy od naszych dochodów. Osoby najuboższe mogą liczyć nawet na pokrycie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski do programu Czyste Powietrze złożymy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), w gminach współpracujących z WFOŚiGW oraz na stronie czystepowietrze.gov.pl. Przypominamy, że program Czyste Powietrze przeszedł w tym roku duże zmiany. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.

Na koniec warto wspomnieć, że po zakupie pompy ciepła powietrze-powietrze będzie nam przysługiwać ulga termomodernizacyjna. Co prawda skorzystamy z niej nie wcześniej niż przy rozliczeniu podatkowym za 2025 rok, ale dzięki niej nasz podatek może być znacznie mniejszy. Maksymalna kwota odliczenia w tym przypadku wynosi 53 tysiące złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: