Obecnie coraz więcej par się rozwodzi lub po prostu nie decyduje się na zawarcie oficjalnego związku. Choć zjawisko to nasiliło się stosunkowo niedawno, to wieloletnie małżeństwa wciąż nie są rzadkością. Z tego względu małżeństwom z 50-letnim stażem w Polsce jest przyznawany Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, wręczany przez prezydenta kraju. Niektórzy jednak są zdania, że powinno temu towarzyszyć wsparcie finansowe, a temat ten pojawia się w dyskusjach już od jakiegoś czasu.
O propozycjach wprowadzenia świadczenia dla małżeństw z długoletnim stażem pisaliśmy już w 2023 roku. Początkowo miało to być 500 zł przyznawane parom z co najmniej 40-letnim stażem. Pieniądze trafiłyby do osób upoważnionych co miesiąc. Niemniej, propozycje te nie spotykały się z akceptacją. Także ostatnia petycja o uchwalenie ustawy Małżeństwo+ została ostatecznie odrzucona przez Komisję ds. Petycji. Mimo to sam pomysł zainteresował niektórych, dzięki czemu kolejną propozycję przyjęto nieco inaczej.
W styczniu 2023 roku petycja z tym związana została wniesiona przez Eugeniusza Szymalę, emerytowanego radcę prawnego. Jej autor zaproponował, aby pary z określonym stażem otrzymywały jednorazowe świadczenia przyznawane co pięć lat w wysokości.
Co ważne, dotyczy to nieprzerwanego stażu małżeństwa. W uzasadnieniu petycji świadczenie porównano do emerytury honorowej, która przysługuje wszystkim seniorom po ukończeniu 100 lat i jest wypłacana co miesiąc do końca życia. Jak zatem potoczyły się losy tej petycji?
Praca nad omawianą petycją toczyły się powoli, ale w pozytywnym kierunku. Teraz w końcu zostanie rozpatrzona przez Senacką Komisję Petycji. Zgodnie z planem posiedzeń komisji udostępnionym na stronie Senatu będzie miało to miejsce już 10 czerwca 2025 roku. Jak podkreśla portal Infor, w tym dniu po raz pierwszy w trakcie trwania prac nad petycją zostanie zaprezentowany przez Biuro Legislacyjne Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Zobacz też: Wypłacają nawet 4 tys. zł miesięcznie. Dochód nie ma znaczenia. Potrzebna jest decyzja i wniosek
Według założeń petycji świadczenia ma być przyznawane na wniosek. Podstawą jego przyznania będzie zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzające staż małżeński wnioskodawców.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.