Podstawowym świadczeniem wychowawczym i wspierającym rodziców jest 800 plus, które od 1 stycznia 2024 roku gwarantuje comiesięczny przelew w wysokości 800 złotych. Dodatek przysługuje na każde dziecko w wieku do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Przyjmowaniem wniosków w tej sprawie zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 czerwca 2025 roku. Na tym jednak nie koniec, ponieważ uczniowie w Polsce mogą liczyć na znacznie więcej.
Jak informuje Gazeta.pl, drugim popularnym świadczeniem jest program Dobry Start. To wsparcie finansowe wynoszące 300 złotych, które przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole - aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Wniosek o taką pomoc może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka, a wypłatami również zajmuje się ZUS. Dokumenty należy składać drogą elektroniczną, poprzez:
Okres przyjmowania wniosków na rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 lipca 2025 roku i potrwa do 30 listopada tego roku. Warto jednak się pośpieszyć, ponieważ, jeśli dokumenty zostaną złożone w lipcu lub sierpniu, wypłata nastąpi do 30 września. W efekcie pieniądze mogą pojawić się nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Rodzice mają również dostęp do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Takie wsparcie przysługuje raz w roku szkolnym w wysokości 100 złotych na dziecko.
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego
- czytamy w komunikacie na stronie rządu. W tym przypadku występuje jednak kryterium dochodowe. W 2025 roku limit na członka rodziny wynosi 674 złote oraz 764 złote, gdy należy do niej dziecko z niepełnosprawnością. Wniosek o dodatek trzeba złożyć do 31 października 2025 roku. Te trzy świadczenia dają łącznie 1,2 tysiąca złotych na dziecko. W poszczególnych przypadkach kwota może wzrosnąć jednak o dodatkowe kilkaset złotych.
Sprawdź również: Wypłacają nawet 4 tys. zł miesięcznie. Dochód nie ma znaczenia. Potrzebna jest decyzja i wniosek
Na wsparcie mogą także liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko, w tym matka, ojciec, opiekun faktyczny albo prawny dziecka. To świadczenie również jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego i przysługuje w wysokości 193 złote miesięcznie na dziecko. Maksymalna kwota wsparcia to zaś 386 złotych na wszystkie dzieci. W przypadku osób z niepełnosprawnością dodatek jest o 80 złotych wyższy. Mogą otrzymać go także osoby pełnoletnie, które straciły oboje rodziców i kontynuują naukę w szkole średniej lub wyższej. Wówczas przysługuje on aż do ukończenia przez nie 24. roku życia.
W Polsce obowiązuje również dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. To świadczenie też wynika z zasiłku rodzinnego, a państwo oferuje:
O dodatek mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie lub dorosłe dzieci, które nie pozostają na utrzymaniu rodziców, jeśli oboje nie żyją lub są zobowiązani do płacenia alimentów. Świadczenie wypłacane jest przez 10 miesięcy w roku w okresie nauki, czyli od września do czerwca następnego roku kalendarzowego. Wszystkie wspomniane wyżej dofinansowania mogą przynieść rodzicom lub opiekunom nawet ponad 1,5 tysiąca złotych na jedno dziecko.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.