Wśród najczęściej wybieranych gatunków na drewno opałowe znajdują się grab, buk czy dąb. Wiele osób postrzega je jako sprawdzone wybory i nawet nie rozważa spróbowania czegoś innego. Tymczasem bardzo ciekawą propozycją jest jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), znany powszechnie jako jarzębina. Czym dokładnie się wyróżnia?
Jarzębina ma wiele cech, dzięki którym wypada bardzo korzystnie na tle bardziej popularnych gatunków. Jak podkreśla Onet, podczas palenia produkuje stosunkowo mało dymu i sadzy, co wpływa na komfort użytkowania. Ponadto wydziela przyjemny, delikatnie słodkawy aromat, dzięki czemu atmosfera w domu poprawia się nie tylko w związku z ciepłem. Warto tu zaznaczyć, że jarzębina spala się bardzo równomiernie i utrzymuje żar przez długi czas, więc w ogrzewanych pomieszczeniach utrzymuje się stabilna temperatura.
Zobacz też: Tyle kosztuje ogrzewanie domu węglem w 2025 roku. Ceny surowca będą już tylko rosnąć
Jeśli chodzi o kaloryczność, to wypada ona nieco gorzej od grabu czy buku, ale wciąż osiąga imponujące wyniki. Według danych udostępnionych przez portal Interia Kobieta kaloryczność jarzębiny najczęściej określana jest na 15-16 MJ/kg, co po przeliczeniu na metry przestrzenne daje zazwyczaj około 2000-2100 kWh/mp. Ostatecznie wpływa na to gęstość konkretnej partii i poziom wilgotności. Grab i buk z kolei osiągają zwykle około 19-19,5 MJ/kg i 2100-2200 kWh/mp. Różnicę tę można jednak uznać za akceptowalną, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę jarzębiny.
Ze względu na mniejszą popularność jarzębina może być nieco trudniej dostępna, ale warto jej poszukać. Onet podaje, że średnia cena wynosi około 155 zł brutto za metr sześcienny (nie wliczając, kosztów transportu). Interia precyzuje natomiast, że w Lasach Państwowych za drewno w stanie surowym zapłacimy zwykle od 150 do 170 zł za metr sześcienny. W prywatnych składach i hurtowniach stawki wynoszą około 200 zł/m³ za świeży, niepocięty materiał. Jest to atrakcyjna opcja, ponieważ jarzębina to drewno stosunkowo łatwe w obróbce. Jeżeli jednak chcemy dostać gotowy opał, to za polana przygotowane do palenia i dostarczone pod dom zapłacimy do 500 zł/m³. Trudno więc mówić tu już o małym wydatku. Mimo wszystko są to koszty niższe niż w przypadku grabu i innych popularnych gatunków o 100-200 zł za metr sześcienny.
Na koniec należy wspomnieć, że jarzębiny możemy szukać również na portalach ogłoszeniowych. Tutaj ceny są z reguły najniższe. Z drugiej strony taki zakup wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W miarę możliwości weryfikujmy kupowany towar i dokładnie ustalajmy warunki sprzedaży.
Źródło: onet.pl, kobieta.interia.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!