Fasolka po bretońsku - jak zrobić danie w dwóch wariantach? Przepis wege i z kiełbasą

Fasolka po bretońsku, chociaż jej nazwa zdaje się temu przeczyć, jest daniem bardzo popularnym nad Wisłą. Może być przy tym przygotowana nie tylko w wersji tradycyjnej, ale też wege.

Jak zrobić fasolkę po bretońsku? Podstawowe kwestie

Jak zrobić fasolkę po bretońsku? Co trzeba wiedzieć, zanim zabierzemy się do pracy? Przede wszystkim chodzi o jedno z bardzo popularnych dań kuchni polskiej. Oczywiście można je znaleźć jako ''baked beans'' także w kuchni amerykańskiej, odpowiedniki zaś znane są też w innych krajach. Najpewniej jest tak dlatego, że pomysł na danie jest dość prosty - chodzi o fasolę pieczoną lub duszoną w sosie pomidorowym z dodatkami. 

Jakie zalety ma fasolka po bretońsku? Przede wszystkim jest to proste danie jednogarnkowe. Dodatkowo aromatyczna potrawa bywa też bardzo sycąca. Nadaje się do mrożenia, nie traci swoich właściwości przy odgrzewaniu.

Fasolka po bretońsku z puszki

Czy fasolka po bretońsku z puszki to dobry wybór? Odpowiedź jest oczywista: to zależy. Zwykle nie poleca się gotowych dań, które trzeba tylko podgrzać. W niektórych krajach są one jednak bardzo popularne a gotowa fasolka po bretońsku stanowi wśród nich klasykę. Czasami jednak nie mamy dość czasu na to, aby przygotować fasolę poprzez wielogodzinne moczenie. Wówczas fasolka po bretońsku z puszki może być dobrym kompromisem pomiędzy szybkim gotowaniem a stworzeniem wartościowego posiłku.

Fasolka po bretońsku z kiełbasą

Fasolka po bretońsku z kiełbasą to już klasyka. Najczęściej wybiera się tu aromatyczną wędzoną kiełbasę, która nadaje potrawie charakterystyczny posmak. Chcesz wzmocnić aromat wędzonki? Możesz dodać do fasolki także wędzony boczek.

Fasolka po bretońsku wege

Kuchnia wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Można więc powszechnie spotkać bezmięsne wersje tradycyjnych dań. Trend ten nie ominął także fasolki po bretońsku. Wege wersja popularnego dania również może świetnie smakować i to z wyczuwalnym posmakiem wędzonki. Wystarczy zastąpić kiełbasę czy boczek wędzonym tofu. Oczywiście można także dodać wegetariańskie kiełbaski.

Fasolka po bretońsku - przepis

Jak powinna być przyrządzona fasolka po bretońsku? Przepis wcale nie jest skomplikowany. Należy zacząć od skompletowania produktów. Przydatne będą:

  • fasola ''Jaś'' - 500 g;
  • kiełbasa wędzona - 400 g (można zastąpić wegetariańskimi kiełbaskami);
  • boczek wędzony - 200 g (można zastąpić wędzonym tofu);
  • woda - 1,2 l;
  • liść laurowy - 3 szt.;
  • ziele angielskie - 6 ziaren;
  • pomidory krojone - 2 puszki;
  • koncentrat pomidorowy - 2 łyżki;
  • cebula - 1 duża lub 2 małe;
  • olej rzepakowy - 3 łyżki;
  • czosnek - 2 ząbki;
  • majeranek suszony - 1 łyżeczka;
  • pieprz ziołowy - 1 łyżeczka;
  • papryka słodka mielona - 1 łyżeczka;
  • sól i pieprz do smaku.

Jak zrobić fasolkę po bretońsku? W przypadku fasoli suchej należy ją moczyć przez całą noc. Jeśli dysponujemy taką z puszki, możemy pominąć ten długotrwały proces.

Fasolę po moczeniu trzeba gotować wraz z zielem angielskim i liściami laurowymi przez ok. 90 min (aż zmięknie).  Na patelni należy rozgrzać olej i usmażyć na nim pokrojone w kostkę boczek i kiełbasę (lub kiełbaski wegetariańskie i wędzone tofu). Pod koniec smażenia dodaje się cebulę pokrojoną w kawałki i czosnek. Należy je smażyć jeszcze przez ok. 2 - 3 min. 

Do fasoli dodajemy produkty smażone, następnie zaś koncentrat i pomidory. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Dodajemy majeranek, pieprz ziołowy i paprykę słodką w proszku. Całość należy gotować jeszcze przez 30 min na małym ogniu. Danie podajemy z pieczywem.

Zobacz też: Fasolka po bretońsku może być jeszcze smaczniejsza. Wystarczy, że zrezygnujesz z kiełbasy na rzecz innego składnika

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.