Kwiaty na balkon. Przygotuj swój balkon na wiosnę! Jakie kwiaty będą odpowiednie na balkonową ekspozycję?

Kwiaty na balkon muszą być odpowiednio dobrane nie tylko do naszych umiejętności ogrodniczych i czasu jaki możemy im poświęcić, ale przede wszystkim do tego jak usytuowany jest nasz balkon. Zobacz jakie rośliny warto na nim umieścić.

Kwiaty doniczkowe - idealną ozdobą balkonu na wiosnę. Sprawdź, jakie wybrać

Kwiaty na balkon to niekoniecznie jednosezonowe gatunki, które wraz z upływem lata marnieją i trafiają do kompostownika. Warto rozważyć zainwestowanie w gatunki, które nie tylko latem cieszyć będą nas podczas odpoczynku na balkonie, ale również będą w stanie przetrwać zimę w naszym domu, by w kolejnym sezonie ponownie zakwitnąć. Kwiaty doniczkowe to naturalna ozdoba bardzo pozytywnie wpływająca na nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja ogrodu i kwiatów poprawia stan psychiczny. Ponadto należy zaznaczyć, że wiele roślin wykazuje silne właściwości oczyszczające powietrze. Jakie rośliny wybrać na balkon na wiosnę? Koniecznie zajrzyj do dalszej części.

Rododendron - dowiedz się jakie odmiany wybrać na balkon i jak je pielęgnować

Rododendrony to grupa kwiatów, w którego skład wchodzą różaneczniki oraz azalie. Zarówno różaneczniki jaki i azalie charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczną kwiatów. Przyjmuje się, jednak że azalie są prostsze w uprawie. Dlatego częściej wybiera się je do doniczkowej pielęgnacji. Rododendrony uwielbiają żyzną, próchniczą ziemię o pH między 3,5 a 5,5. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć gotową glebę przeznaczoną dla rododendronów. Jeżeli chodzi o nawożenie to należy wybierać nawozy, które charakteryzują się długim działaniem. Podlewanie roślin jest uwarunkowane od aktualnej pory roku i warunków pogodowych. Ziemia kwiatów powinna być wilgotna, ale nie nadmiernie mokra. W tym też celu najlepiej jest używać wody przefiltrowanej, miękkiej.

Sansewieria - roślina, która jest zielonym filtrem

Sansewieria jest wyjątkową rośliną pod wieloma względami. Po pierwsze jest ona niezwykle odporna. Dlatego, też nierzadko wybiera się ją do miejsc publicznych, biur. Jeżeli nie masz "ręki do roślin", to warto jest wybrać właśnie tę pozycję. Kwiat dobrze znosi brak wody czy też mocne nasłonecznienie. Nie straszne im zimniejsze pomieszczenia na przykład poniżej 12 stopni. Roślina wymaga jedynie przesadzania do większej donicy, mniej więcej co 3 lata - w zależności od tempa wzrostu.

Sansevieria to roślina o małych wymaganiach pielęgnacyjnych.
Sansevieria to roślina o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Juka ogrodowa - czyli trochę egzotyki na Twoim balkonie

Juka ogrodowa jest charakterystyczną rośliną pod względem wizualnym. Jednak, aby dobrze przyjęła się na na naszym balkonie, warto jest postawić na odporne odmiany. Do takich należy między innymi juka rostrata. Jest ona niezwykle popularna, a przy tym odporna na niskie temperatury. Juka nie lubi nadmiernej ilości wody. Ceni sobie ziemię piaszczystą, suchą.

Juka ogrodowa doskonale sprawdzi się także w uprawie na balkonie.
Juka ogrodowa doskonale sprawdzi się także w uprawie na balkonie. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Drzewko szczęścia: grubosz. Uprawa w pigułce

Drzewko szczęścia grubosz jest świetnym kwiatem balkonowym. Rośliny tego rodzaju dobrze rozwijają się w piaszczysto - glinianym podłożu z dodatkiem próchnicy. Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażową, pozwalającą uniknąć przelania. Do nawożenia wybieramy nawozy o przedłużonym działaniu. Rośliny powinna mieć wilgotne podłoże, ale nie przelane! Ze względu na charakterystyczne, mięsiste liście warto zadbać o to, by je regularnie wycierać. Grubosz potrzebuje sporej ilości światła. Jednak nie powinno być ono nadmiernie intensywne.

Agawa na balkonie - jak o nią dbać?

Agawa to roślina o zielonej bądź niebiesko-zielonej barwie. Chcąc rozpocząć jej uprawę warto pamiętać, że agawa nie jest rośliną odporną na mróz. Lubi stanowiska dość intensywnie nasłonecznione. Jednak w początkowej fazie, po przyniesieniu do mieszkania należy poddać ją aklimatyzacji i umieścić w półcieniu. Następnie możemy ją umieścić na stałym stanowisku. Ziemię rośliny uzupełniamy domieszką piasku. Latem podlewamy ją nawet 3 razy w tygodniu, co jakiś czas stosując płynny nawóz do kaktusów.

Zobacz też: Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z niej domowy nawóz. Anturium będzie kwitło jak nigdy wcześniej

Więcej o: