Barszcz ukraiński. Zupa, która smakuje wyśmienicie przez cały rok

Barszcz ukraiński to danie, które niegdyś bardzo często gotowały nasze babcie. Głównym składnikiem są oczywiście buraki, ale w tej zupie jest mnóstwo także innych warzyw. Barszcz ukraiński jest bardzo kolorowy dlatego często mówi się o nim, że to zupa wiosenna. Bez wahania jednak można ją gotować także w inne pory roku, ponieważ zawsze smakuje pysznie.

Barszcz ukraiński z ziemniakami. Składniki oraz przepis na tradycyjną zupę

Barszcz ukraiński z ziemniakami przygotowuje się przede wszystkim z buraków, fasoli oraz ziemniaków. Według starych, tradycyjnych przepisów najlepiej smakuje kiedy podawany jest z jajkiem, koperkiem lub sypką kaszą. 

Składniki: 2,5 l wywaru z mięsa i warzyw, sól, cukier i pieprz do smaku, 300 g warzyw (kawałek selera, marchew, pietruszka), 2 łyżki posiekanego koperku, 2 średnie buraki, kilka ziarenek ziela angielskiego, 200 g drobnej fasoli białej, 200 g śmietany 30%, 350 g ziemniaków, 500 g świeżych pomidorów

Dodatkowo: posiekany szczypior, sypka kasza, jajko na twardo, zrumieniona cebulka i skwarki ze słoniny lub boczku

Przygotowanie:  

  1. Fasolę moczymy przez kilka godzin w przegotowanej wodzie, a później w tej samej wodzie gotujemy ją.
  2. Marchew, pietruszkę, seler obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach, następnie obieramy, myjemy i ścieramy buraki na tarce do jarzyn o dużych oczkach.
  3. Obieramy ziemniaki, myjemy i kroimy je w drobną kostkę, jeśli mamy rosół to przecedzamy go, a świeże pomidory dusimy w osobnym naczyniu i przecieramy przez sito.
  4. Rosół lub wodę gotujemy w garnku (jeśli wodę to dodajemy 1 łyżkę przyprawy np. jarzynka), dodajemy marchew, selera, pietruszkę oraz buraki i podgotowujemy całość. Do warzyw wrzucamy ziemniaki i ziele angielskie. Gdy warzywa będą miękkie dodajemy do barszczu ugotowaną fasolę z wywarem i pomidory. Wszystko musimy razem zagotować. Na koniec doprawiamy koperkiem, śmietaną i dodajemy sól i pieprz do smaku.

Barszcz ukraiński z fasolą. Jedyny barszcz, do którego dodawany jest czosnek

Barszcz ukraiński z fasolą mimo że pochodzi z Ukrainy, jest jednym z najbardziej tradycyjnych dań w kuchni polskiej. W Polsce przepis na barszcz ukraiński został delikatnie zmodyfikowany, dlatego też według wielu przepisów do klasycznego barszczu ukraińskiego dodawana jest fasola, dzięki której zupa jest bardziej sycąca. Warto nadmienić, że charakterystyczną cechą barszczu ukraińskiego jest to, że zawiera on czosnek, którego nie dodaje się do żadnego innego rodzaju barszczu.

Barszcz czerwony - potrawa nie tylko na święta Bożego Narodzenia

Barszcz czerwony zdecydowanie kojarzy się przede wszystkim z wigilią i świętami Bożego Narodzenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ to jedna z 12 tradycyjnych potraw, które pojawiają się na wigilijnych stołach w polskich domach. Warto jednak pokusić się o częstsze przygotowywanie czerwonego barszczu niż raz w roku, bo zupa ta jest naprawdę pyszna.

Potrawy ukraińskie – najpopularniejsze dania z Ukrainy

Potrawy ukraińskie to połączenie kuchni polskiej, żydowskiej, rosyjskiej, tatarskiej, litewskiej, ormiańskiej oraz mołdawskiej i rumuńskiej. Smak tradycyjnej ukraińskiej kuchni jest bardzo zróżnicowany i urozmaicony, a jednocześnie potrawy są proste i oparte na wędzonych, świeżych i marynowanych składnikach. Najbardziej popularne ukraińskie potrawy:

  • barszcz ukraiński,
  • bliny,
  • kutia,
  • kapuśniak,
  • sękacz,
  • chleb korowaj,
  • pielmieni.

Zupa buraczkowa – czym różni się od barszczu czerwonego?

Zupa buraczkowa, podobnie jak barszcz czerwony, składa się głównie z buraczków. Wydawać by się mogło, że to dwa jednakowe dania jednak okazuje się, że jest jeden szczegół, który odróżnia zupę buraczkową od czerwonego barszczu. Czym różnią się od siebie te dwie zupy? Ważne aby buraki, z których robimy barszcz czerwony były kiszone, ponieważ barszczem nazywamy kwaśną zupę, która powstaje z dodatku zakwasu. W innym przypadku nie będzie to barszcz a zupa buraczkowa. Niby niewielka różnica a jednak. 

Zobacz też: Barszcz ukraiński - poznaj przepisy na wyjątkową zupę. Wersja z fasolą i bez

Więcej o:
Copyright © Agora SA