Dlaczego monstera płacze? To ostatni dzwonek, aby ją uratować! Zastosuj te porady, zanim zmarnieje

Płacząca monstera nie zwiastuje nic dobrego. Monstera nie jest kwiatem trudnym w uprawie, ale wymaga przestrzegania podstawowych zasad. Ważne jest jej obserwowanie, gdyż sama może nam zasygnalizować, gdy jej potrzeby nie są zaspokojone. Podpowiadamy, jakie zasady pielęgnacji roślin są szczególnie ważne.

Monstera to popularna roślina doniczkowa charakteryzująca się dużymi, dziurawymi liśćmi. Jest lubiana przez ogrodników nie tylko ze względu na swój ciekawy wygląd, ale też i stosunkowo prostą uprawę. Wystarczy przestrzegać tylko podstawowych zasad pielęgnacji. Warto również wiedzieć, dlaczego monstera płacze i co należy zrobić w takich sytuacjach.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Monstera: pielęgnacja rośliny. Pamiętaj o tych wskazówkach

Monstera nie przepada za silnym nasłonecznieniem, więc jej idealne stanowisko będzie nieco oddalone od okna, gdzie światło jest rozproszone. Doskonale sprawdzą się tu parapety wschodnie. Optymalną temperaturą dla monstery jest 15-20 stopni. Jej podłoże powinno natomiast być przepuszczalne. Może to być ziemia do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu i torfu.

Dlaczego monstera płacze? Rośliny mogą sygnalizować swoje potrzeby

Właściciele monstery dość często mogą zauważyć pojawiające się na jej liściach krople wody. Zjawisko to jest potocznie nazywane "płaczem monstery". Okazuje się, że w ten sposób roślina pozbywa się nadmiaru wody, co oznacza, że została ona przelana. W takiej sytuacji powinniśmy ograniczyć podlewanie. W przeciwnym razie korzenie monstery mogą zacząć gnić, a liście żółknąć. Monsterę wystarczy podlewać niewielką ilością wody raz w tygodniu, gdy jej podłoże całkowicie przeschnie.

Naturalny nawóz i monstera. Czym nawozić naszą roślinę?

Naturalnym nawozem, który doskonale sprawdzi się w przypadku monstery, są skórki banana. Do jego przygotowania wystarczy pokroić skórki w drobne kawałki, umieścić w słoiku i zalać ciepłą wodą. Następnie słoik zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie nawóz rozcieńczamy z wodą, a otrzymany roztwór wykorzystujemy do podlewania lub zraszania monstery. Nawóz z bananów odżywi roślinę i pobudzi ją do wzrostu, wzmocni jej system korzeniowy, a ponadto będzie chronił ją przed szkodnikami.

Więcej o: