Historia pojazdu. Gdzie ją znaleźć? Jak sprawdzić historię po numerze rejestracyjnym?

Historia pojazdu to jedna z najważniejszych informacji, jakie można sprawdzić przy okazji zakupu używanego pojazdu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają wątpliwości co do danych przekazywanych przez sprzedawcę. Jak sprawdzić tę historię? Gdzie ją znaleźć? Z jakimi informacjami warto się zapoznać?

Posiadanie udokumentowanej historii pojazdu jest ważne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. W drugim przypadku przedstawienie takich informacji nabywcy jest dowodem na prawdomówność i pozwala dokonać transakcji w sposób uczciwy. Skąd wziąć takie informacje? Gdzie znaleźć historię pojazdu?

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Historia pojazdu - strona GOV

Każdy, kto kupuje samochód od wcześniejszego użytkownika danego pojazdu może mieć wątpliwości co do przeprowadzanych badań technicznych, liczby faktycznych właścicieli czy współwłaścicieli, a także ewentualnego czasowego wycofania z ruchu. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi Ministerstwo Cyfryzacji, które udostępniło darmową bazę danych, pozwalającą na uzyskanie wszystkich najważniejszych informacji na temat kupowanego auta.

Historia pojazdu po VIN

W tej specjalnej wyszukiwarce należy wpisać odpowiednie informacje, dzięki którym możliwe będzie wyświetlenie wymaganych danych na temat pojazdu. Jedną z nich jest numer VIN, który znajduje się na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego, w wierszu oznaczonym literą "E".

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Kolejną z wymaganych informacji, jakie należy wpisać w rządowej wyszukiwarce jest numer rejestracyjny, który znajdziemy oczywiście na "blachach" pojazdu, ale też w dowodzie rejestracyjnym (wiersz oznaczony literą "A"). Dodając do tego datę pierwszej rejestracji (wiersz "B"), bez problemu można sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym i innych danych.

Sprawdzenie historii pojazdu - strona rządowa

Wszyscy kupujący, jak i sprzedający mogą uzyskać pełne informacje na temat historii pojazdu na rządowej stronie Gov.pl. Bezpłatny dostęp do aktualnych danych państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i rejestrów zagranicznych znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl. W odpowiednich polach wystarczy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Historia pojazdu z Niemiec

Polscy kierowcy często decydują się na zakup samochodu za naszą zachodnią granicą. W tym przypadku również nie ma problemu ze sprawdzeniem historii pojazdu z Niemiec. Uzupełnienie odpowiednich danych na stronie www.historiapojazdu.gov.pl pozwala sprawdzić, ile wynosił przebieg w chwili przeprowadzania badania technicznego czy inne informacje, które mogą być kluczowe dla nabywcy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA