Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Prosty poradnik dla każdego

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Cyfrowa telewizja naziemna uchodzi za doskonałe rozwiązanie i możliwość darmowego oglądania bardzo dużej liczby kanałów. Trzeba jednak posiadać odpowiedni odbiornik.

Telewizja naziemna po zmianie standardów

Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2 była w Polsce przełączana w czterech etapach, ostatni miał miejsce w czerwcu 2022 roku. Podstawową zaletą jest w tym przypadku możliwość lepszego wykorzystania pasma i bardziej efektywnego przesyłu sygnału telewizyjnego. Efekt? Zwiększenie liczby dostępnych kanałów HD i Full HD. Dodatkowo można tutaj liczyć na większą odporność na zakłócenia, lepszą jakość dźwięku i wiele dodatkowych możliwości.

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne) DVB-T2/HEVC - te regiony przejdą na nowy standard [LISTA]

Telewizja naziemna. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest odpowiedni?

Co zrobić, aby i na naszym odbiorniku mogła pojawić się telewizja naziemna? Jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest odpowiedni? Okazuje się, że telewizory z DVB-T2 powinny zostać przeprogramowane samoczynnie. Stanie się tak dzięki funkcji automatycznego wyszukiwania kanałów. Urządzenia starsze lub wyposażone w dekodery mogą wymagać działań przy pomocy pilota.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder? Od kilku lat w sprzedaży dostępne są przede wszystkim takie modele, które zostały zaprojektowane jako dwusystemowe DVB-T/T2. Najprostszym rozwiązaniem będzie tu sięgnięcie po instrukcję obsługi telewizora. Jeśli nie jest ona dostępna w postaci papierowej, to znajdziemy ją po wpisaniu symboli telewizora z tabliczki znamionowej w wyszukiwarce internetowej. Oczywiście dobre sklepy i uczciwi producenci sprzętu powinni dbać o to, aby tak ważne informacje pojawiały się na opakowaniu.

Większość modeli wprowadzonych do obiegu po 2017 r. posiada odpowiednie możliwości. Jeśli jednak sprzęt nie oferuje wsparcia DVB-T2, to nie należy spisywać go na straty. Pomocny będzie zewnętrzny dekoder DVB-T2. Takie urządzenie należy podłączyć do telewizora. Jego koszt nie jest zbyt duży i wynosi ok. 150 - 200 zł.  

telewizor - zdjęcie ilustracyjne DVB-T2/HEVC. Ruszył ostatni etap zmian standardu nadawania TV naziemnej

Jak przełączyć telewizor na DVB-T2 ręcznie?

Jak przełączyć telewizor na DVB-T2? Oczywiście najprościej będzie zdać się na opcję automatyczną. Co jednak zrobić, gdy nie zda ona egzaminu? W tym przypadku warto rozróżnić dwie sytuacje: korzystanie z dekodera DVB-T lub posiadanie telewizora ze zintegrowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4.

W pierwszym przypadku należy wejść w menu. Należy odnaleźć w nim opcję ''skanowanie ręczne'', ''wyszukiwanie ręczne'' lub pokrewną. Niestety, ale poszczególni producenci stosują tutaj różnorodne nazewnictwo. Następnie wprowadzić należy numer kanału odpowiedni dla danego multipleksu. Dekoder powinien złapać sygnał i zacząć skanować kanał w poszukiwaniu kanałów telewizyjnych. Trzeba pamiętać o zatwierdzeniu wyboru. Najczęściej robi się to, poprzez wybranie opcji ''zapisz''.

Co zrobić, gdy posiadamy telewizor ze zintegrowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4? W tym przypadku także należy wybrać ''wyszukiwanie ręczne'' lub opcję nazwaną w podobny sposób. Również tutaj trzeba wybrać kanał odpowiedni dla danego multipleksu. Pomocna będzie w końcu opcja opisana, jako ''skanuj'' lub podobna. Po znalezieniu kanałów przez telewizor również tutaj trzeba zatwierdzić wybór.

Zobacz też: OLED-y mają godnego rywala? Samsung QN91B zaskakuje czernią, kontrastem i funkcjami dla graczy [TEST]

Więcej o: