Mech pojawia się przede wszystkim na podłożu ciężkim i zbitym, gdzie panuje duża wilgotność. Bardzo często towarzyszy temu też kwasowy odczyn wynoszący około 5,5 jednostek. Mech może przetrwać nawet w trudnych warunkach, gdyż ma chwytniki korzeni.
Szukasz porad ogrodniczych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kwasowość podłoża warto sprawdzić jeszcze przed zasianiem trawy, ponieważ porostowi mchu sprzyja kwaśne podłoże. Jeśli jednak trawa jest już wyhodowana, a mech się pojawił, pomoże nawożenie przy użyciu nawozów wapniowych. W tym celu możemy kupić nawóz wapniowo-magnezowy, który należy rozsypać na murawie, a następnie delikatnie podlać cały teren wodą. Do wapniowania trawnika można wykorzystać również wapno na mech pod postacią mielonej kredy czy dolomitu.
Popularnym domowym sposobem walki z mchem na trawniku jest zastosowanie octu. Do przygotowania odpowiedniego roztworu wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1. Otrzymany płyn przelewamy do baniaka do oprysków i spryskujemy trawnik. Główną zaletą tej metody jest ekologiczność, bezpieczeństwo, a także niski koszt.
Jeśli nie chcemy, aby mech na naszym trawniku pojawił się w przyszłości, musimy zadbać o prawidłową pielęgnację. Podstawowym zabiegiem jest regularne koszenie, które powinno się wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Należy przy tym pamiętać, aby w miejscach zacienionych nie skracać trawy poniżej 5 cm. Podlewanie natomiast powinno być umiarkowane. Dodatkowo trawnik można nawozić odpowiednimi preparatami 3-4 razy do roku. Dużą rolę odgrywa również grabienie murawy, zwłaszcza jesienią, gdy zalegają na niej liście i gałęzie roślin.