Znaki drogowe. Te znaki musi znać każdy kierowca, rowerzysta i pieszy!

Znaki drogowe i ich znajomość to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wszystkich uczestników ruchu. Co prawda prawo o ruchu drogowym opisuje ponad 400 różnych znaków, ale nie ma potrzeby, aby każdy z nich dokładnie znać i wiedzieć jak wygląda. Istnieje jednak pewna grupa znaków, którą rozpoznawać powinien każdy człowiek, który porusza się po drogach.

Znaki drogowe: nauka. Kiedy po raz pierwszy stykamy się ze znakami drogowymi?

Znaki drogowe to coś, co towarzyszy nam na co dzień, a przez to wiele osób nie zwraca na nie szczególnej uwagi. Ważne jest jednak aby je znać, gdyż jest to istotne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa na drodze. Pierwsze zetknięcie ze znakami drogowymi mają już dzieci w wieku przedszkolnym, które uczą się prawidłowych zachowań w obrębie drogi. Wtedy to poznają znaki szczególnie ważne dla pieszych, np. związane z przejściami dla pieszych, sygnalizacją świetlną etc. Nauka znaków drogowych rozpoczyna się więc stosunkowo wcześnie i trwa praktycznie przez całe życie.

Znaki drogowe: testy

Konieczność dokładnej znajomości oznaczeń na drodze sprawia, że warto wykonywać testy ze znaków drogowych. W sieci bez problemu znajdziemy wiele quizów czy nawet gier, dzięki którym można utrwalić zarówno znaczenie poszczególnych znaków, jak i ich wygląd. Z formalnego punktu widzenia, testy ze znajomości znaków drogowych odbywają się podczas egzaminów na prawo jazdy, a wcześniej także podczas zdobywania karty rowerowej. 

Najważniejsze znaki drogowe

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że bardzo ważna jest znajomość wszystkich znaków drogowych. Wszyscy kierowcy powinni bezsprzecznie ich przestrzegać, aby nie prokurować groźnych sytuacji na drodze. Biorąc jednak pod uwagę ich kształt, możemy wyróżnić cztery konkretne znaki, które szczególnie warto zapamiętać.

  • Pierwszy z nich to znak STOP, czyli znak zakazu typu "B". Oznacza on rzecz jasna konieczność zatrzymania się w danym miejscu. Przyjmuje on formę ośmiokąta o czerwonej barwie i białym napisie.
  • Kolejnym znakiem jest "ustąp pierwszeństwa przejazdu", czyli znak ostrzegawczy typu "A". Widząc go należy poczekać, aż daną drogą przejadą inni uczestnicy ruchu. Jego kształt to odwrócony trójkąt w żółtej barwie i z czerwoną obwódką.
  • Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dwa znaki informacyjne typu "D". Są to "droga z pierwszeństwem" i "koniec drogi z pierwszeństwem". Informują o początku lub kontynuacji drogi na której mamy pierwszeństwo przejazdu, a także o jej zakończeniu. Przyjmują formę czworokąta z żółtym wypełnieniem i białą obwódką, przy czym na znaku "koniec drogi z pierwszeństwem" widoczna jest czarna pochyła linia.
Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Najważniejsze znaki drogowe dla rowerzystów

Znaki informacyjne, mające kształt trójkąta o zaokrąglonych rogach co prawda nie są dla rowerzystów najważniejsze, ale oczywiście warto je mieć na uwadze. Szczególnie chodzi o znaki "uwaga rowerzyści" (A-24), "ustąp pierwszeństwa" (A-7) i "skrzyżowanie dróg" (A-5).

Znacznie ważniejsze znaki drogowe dla rowerzystów to znaki zakazu, które są oznaczone literą "B" i co do zasady mają kształt koła z czerwoną obwódką. W tej kategorii najważniejsze dla kierowców jednośladów są "zakaz ruchu w obu kierunkach" (B-1), "zakaz wjazdu" (B-2), "zakaz wjazdu wózków rowerowych" (B-11) oraz "zakaz wjazdu rowerów" (B-9). Ponadto rowerzyści powinni zwracać szczególną uwagę na takie znaki nakazu, jak "droga dla rowerów" (C-13) i "koniec drogi dla rowerów" (C-13a), a także znaki informacyjne "przejazd dla rowerów" (D-6a) i "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów" (D-6b).

Najważniejsze znaki drogowe dla pieszych

Kluczowe znaki, na które powinni zwracać uwagę szczególnie piesi, również można podzielić ze względu na ich kategorię. Wśród znaków ostrzegawczych można tu wyróżnić "przejazd kolejowy z zaporami" (A-9), "przejazd kolejowy bez zapór" (A-10) czy "spadające odłamki skalne" (A-25). Wśród znaków zakazu, dla pieszych bardzo ważny jest "zakaz ruchu pieszych" (B-41), natomiast wśród znaków nakazu "droga dla pieszych" (C-16), "koniec drogi dla pieszych" (C-16a) i a także połączenie znaków "droga dla pieszych" (C-16) i "droga dla rowerów" (C-13).

Najwięcej znaków skierowanych do pieszych należy do kategorii informacyjnych. Są to "przejście dla pieszych" (D-6), "przejście podziemne dla pieszych" (D-35), "schody ruchome w dół" (D-35a), "przejście nadziemne dla pieszych" (D-36), "schody ruchome w górę" (D-36a), "strefa zamieszkania" (D-40) i "koniec strefy zamieszkania" (D-41).

Zobacz też: Wiesz co oznacza czarna linia na znaku drogowym? Nie służy do dekoracji

Więcej o: