Ile gotować jajko na miękko? Te triki kucharzy sprawią, że zawsze wyjdzie idealne

Ile gotować jajka na miękko? To pytanie zadaje sobie wiele osób, przygotowujących śniadanie o poranku. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest taka oczywista. Czas gotowania jajek zależy przede wszystkim od rozmiaru. Wyjaśniamy, ile gotować jajka, aby były na miękko, a ile na twardo.

Jajka są popularnym produktem, który sprawdzi się na pożywne śniadanie. Można je podać w różnej formie, zarówno na miękko, jak i na twardo, jednak czas gotowania stanowi dla wielu osób problem. Sprawdź, jak ugotować jajko na miękko, aby wyszło idealne.

Zobacz wideo Triki na szybkie obranie jajka. Znasz je wszystkie?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ugotować jajko na miękko? Najpierw sprawdź rozmiar

Zanim zabierzesz się za przyrządzanie śniadania, sprawdź rozmiar jajek, które chcesz zjeść. To właśnie od tego zależy czas gotowania. Niewiele się on różni, ale ma duże znaczenie, jeśli chcemy zjeść idealne jajko na miękko. Wyróżnia się trzy rozmiary:

  • Małe "S"- do 5 cm
  • Średnie "M" - około 6 cm
  • Duże "L"- około 7 cm

Zanim włożysz jajka go garnka, poczekaj aż nabiorą temperaturę pokojową. Nie zapomnij również o tym, aby je umyć. Następnie wlej do garnka tyle wody, by pokryła później jajka i wstaw na kuchenkę. Odczekaj, aż woda dojdzie do wrzenia.

Ile gotuje się jajko na miękko? Dokładnie pilnuj czasu

Gdy woda zacznie się gotować, włóż jajka go garnka, najlepiej za pomocą łyżki. Uważaj, aby nie rozbiły się i dno. Czas potrzebny do ugotowania jajka na miękko zależy od jego rozmiaru:

  • S - 3,5 minuty
  • M - 4,5 minuty
  • L - 5,5 minuty

Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i odlewu do zlewu trochę wody. Następnie wlej zimną wodę, aby odrodzić jajka i zatrzymać proces gotowania w środku. Tak przyrządzone jajka są gotowe do zjedzenia.

Gotowanie ziemniaków Zamiast wylewać wodę po ziemniakach, przetrzyj nią twarz. Efekt zaskakuje

Ile gotować jajka na twardo? Wszystko zależy od temperatury wody

Jajka na twardo będą pysznie smakować na kanapce lub w sałatce majonezowej. Jak je przyrządzić? Różnica jest w temperaturze wody. Jajka należy włożyć do garnka jeszcze, gdy woda jest zimna. Dopiero wtedy doprowadzamy ja do wrzenia. Gdy zacznie się gotować, pilnuj czasu, po którym musisz wyjąc jajka. On również zależy od rozmiaru.

  • S — do 8 minut
  • M — do 9 minut
  • L — do 10 minut

Gdy minie wyznaczony czas, podobnie jak w przypadku jajek na miękko, odlej trochę wody i dolej zimnej. Ugotowane jajka możesz zjeść ze smakiem.

Więcej o: