Ocet do prania. Spraw, że Twoje pranie będzie wyjątkowo świeże, a pralka bez grama kamienia!

Ocet do prania to sprawdzony i niezawodny sposób na usuwanie plam z tkanin czarnych, białych jak i kolorowych. Dawniej ocet do prania używany był zamiast środków chemicznych i stosowano go od pokoleń. Obecnie coraz więcej ludzi sięga po stare, sprawdzone metody aby pozbyć się zabrudzeń i korzysta z octu do prania. Dzięki niemu bez trudu pozbędziemy się plam z krwi, potu, wina czy atramentu.

Soda oczyszczona do prania. Dzięki niej Twoje ubrania będą śnieżnobiałe

Ocet do prania to coraz częściej stosowana metoda, zwłaszcza przez osoby, które cenią sobie naturalne sposoby czyszczenia i chcą ograniczyć zużycie chemii domowej. Równie dobrze w tego rodzaju zadaniach sprawdza się soda. Soda oczyszczona do prania sprawdza się rewelacyjnie, zwłaszcza podczas prania jasnych rzeczy. Odrobina sody oczyszczonej wraz z proszkiem do prania lub bez niego sprawi, że ubrania będą idealnie białe, a dodatkowo pozbędziesz się trudnych do usunięcia plam. Soda oczyszczona to produkt, który jest dostępny w każdym sklepie i znajduje się w każdym domu. Nic dziwnego, ponieważ ma także inne zastosowania:

  • zwalcza zgagę,
  • łagodzi ból gardła ,
  • uśmierza swędzenie po ukąszeniu komara,
  • jest dodatkiem do ciast i innych wypieków,
  • sprawdza się jako środek czyszczący.

W przypadku prania doskonale pozbywa się plam z wina, potu, smoły. Bardzo często soda używana jest także do prania dziecięcych ubranek. W tym celu wystarczy łagodne płatki mydlane połączyć z dodatkiem 1/3 szklanki sody oczyszczonej, dzięki czemu unikniemy podrażnienia skóry malucha środkami chemicznymi. Ponadto dodanie sody oczyszczonej do prania pomaga także w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu.

Jak prać ręczniki, aby zawsze były miękkie, świeże i puszyste?

Jeśli zastanawiasz się jak prać ręczniki by pozostały miękkie, świeże i puszyste u nas znajdziesz odpowiedź. Poznaj najważniejsze zasady prania ręczników, a czynność ta stanie się dla Ciebie niezwykle prosta i banalna. 

  • pierwsze pranie – nie używamy ręczników bezpośrednio po zakupie, należy je najpierw namoczyć w wodzie (nawet przez 24 godziny). Dzięki temu włókna ręczników się rozluźnią, a one same pozostaną puszyste i będą bardziej chłonne. Ponadto w ten sposób pozbędziemy się także innych zanieczyszczeń lub kurzu. 
  • ręczniki zawsze pierzemy osobno – inne tkaniny mogą zniszczyć ręczniki uszkadzając włókna.
  • klasyczny proszek nie sprawdzi się w trakcie prania ręczników, ponieważ bardzo mocno osadza się między włóknami, przez co ręczniki robią się szorstkie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie proszku płynem, kapsułką lub żelem do prania. Ważne aby nie używać także płynów zmiękczających do płukania. 
  • nie przepełniamy bębna pralki – ponieważ ręczniki z reguły są dość duże potrzebują także przestrzeni w trakcie prania. Dzięki temu woda będzie swobodnie przepływać i wypłukiwać z nich wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki detergentów. Bęben pralki najlepiej wypełniać do połowy.
  • do prania dodajemy sodę oczyszczoną i ocet – ten ostatni świetnie sprawdza się do płukania. Odkażamy w ten sposób tekstylia, a także zadbamy o idealne kolory. Ocet zatrzymuje barwnik we wnętrzu tkaniny. Ważne, aby do każdego prania dolewać ok. pół szklanki octu. Możemy wlać go bezpośrednio do bębna lub do komory na płyn do płukania. Również soda oczyszczona posiada podobne właściwości. Dzięki niej ręczniki będą bardziej chłonne, puszyste i miękkie. Ponadto wybiela tkaniny i usuwa z nich nieprzyjemny zapach. Wystarczy do szklanki wody dodać ok. 3-4 łyżki sody oczyszczonej, a roztwór wlać do prania.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Oprócz wcześniej wspomnianych zaleceń, temperatura prania to także bardzo ważna i istotna kwestia. Ręczników nie należy prać w wysokiej temperaturze, ponieważ robią się szorstkie i tracą puszystość. W domu wystarczy wyprać je w temperaturze 40 – 60 stopni. Wyższa jest używana tylko do prania ręczników w hotelach, ponieważ pomaga to pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń. 

Jak odkamienić pralkę? 3 sposoby na skuteczne pozbycie się kamienia

Jak skutecznie odkamienić pralkę? Nie musisz od razu wzywać fachowca. Poznaj domowe sposoby na walkę z kamieniem w pralce. 

  • Kwasek cytrynowy – niecałe pół szklanki umieszczamy w szufladzie na proszek do prania. Ustawiamy temperaturę 60 stopni i uruchamiamy pustą pralkę. Po zakończeniu otwieramy zarówno pralkę jak i szufladę na detergenty.
  • Ocet – do szufladki wlewamy szklankę octu. Ustawiamy program czyszczenia bębna. W przypadku starszych pralek uruchamiamy program wykorzystujący wyższą temperaturę. Podobnie otwieramy pralkę i szufladę po zakończeniu.
  • Soda oczyszczona - do szufladki na proszek do prania wsypujemy ok. 3/4 szklanki sody. Ustawiamy program z temperaturą powyżej 60 stopni i włączamy pralkę. Po zakończonej pracy otwieramy bęben i szufladę.

Zobacz też: Dodaj do prania i pozbądź się sierści. Pół szklanki tego produktu w mig rozwiąże uciążliwy problem

Więcej o: