Test na porowatość włosów: dzięki niemu dobierzesz najlepsze kosmetyki do pielęgnacji swoich włosów

Test na porowatość włosów - dlaczego warto go przeprowadzić? Zobacz, jak najlepiej to zrobić i przekonaj się, czym charakteryzują się włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak lepiej dbać o swoje włosy i zyskasz szansę na poprawę ich wyglądu.

Jak sprawdzić porowatość włosów?   

Zastanawiasz się, jak sprawdzić porowatość włosów i dlaczego właściwie warto to zrobić? Jeżeli masz wrażenie, że mimo używania drogich kosmetyków, które świetnie sprawdziły się u koleżanki, Twoja fryzura wciąż nie wygląda tak, jakbyś oczekiwała, być może problem tkwi w źle dobranych produktach do pielęgnacji. Kiedy dowiesz się, jakiej porowatości są Twoje włosy, będziesz mogła lepiej dobrać do nich odpowiednie kosmetyki – szampony, maski, odżywki czy olejki, dzięki którym szybko zauważysz różnicę w wyglądzie swojej fryzury.

Szukając informacji na temat porowatości włosów, możesz dowiedzieć się, że istnieją trzy typy struktury włosa:

  • niskoporowate (ściśle przylegające do siebie łuski włosa);
  • średnioporowate (lekko rozchylone łuski włosa);
  • wysokoporowate (mocno rozchylone łuski włosa).

Jeśli marzysz o pięknych i zdrowo wyglądających włosach, poznaj zasady świadomej pielęgnacji, a przekonasz się, że włosy mogą stać się prawdziwą dumą. Pierwszym krokiem, który przybliży Cię do sukcesu, będzie rozpoznanie porowatości swoich włosów. W Internecie odnajdziesz wiele prostych do wykonania testów, polegających na zaznaczaniu konkretnych odpowiedzi. Ich rezultat może okazać się cenną wskazówką, pozwalającą określić porowatość włosów, czyli naturalny stopień rozchylenia łusek włosa.

Stuprocentową pewność co do porowatości swoich włosów, zyskasz jednak po wizycie u trychologa, który oceni strukturę włosa pod mikroskopem.

Test szklanki – jak go przeprowadzić?

Jednym z popularnych, a przy tym niezwykle prostych sposobów na sprawdzanie porowatości włosów jest test szklanki, który zwykle okazuje się wyjątkowo skuteczny. Możesz wykonać go w dosłownie kilka minut. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest szklanka napełniona letnią wodą i oczywiście włos.

W przygotowanej w wodzie w szklance umieść włos, a następnie zobacz, co się z nim stanie. Jeśli zaobserwujesz, że unosi się na jej powierzchni, otrzymasz wskazówkę, że Twoje włosy są niskoporowate. W przypadku, gdy włos zanurzy się pod powierzchnię wody, jednak nie opadnie na dno, a będzie unosić się na wodzie, będzie to oznaczać, że Twoje włosy są średnioporowate. Włosy wysokoporowate rozpoznasz natomiast po tym, że włos nasączył się wodą i szybko opadł na dno szklanki.

Dla pewności test szklanki warto powtórzyć kilka razy.

Włosy niskoporowate – po czym je poznać

Włosy niskoporowate są zwykle łatwe w pielęgnacji i mało wymagające, a przy tym bez problemu się rozczesują i nie plączą. Wyróżnia je zdrowy wygląd, połysk i sypkość. Ten typ kosmyków jest jednak dość oporny na stylizację – trudno je podkręcić czy wydobyć z nich loki. Znacznie łatwiej uzyskać z nich gładką taflę.

Posiadaczki włosów niskoporowatych muszą uważać, by nie przeciążać ich nieodpowiednimi kosmetykami. Źle pielęgnowane kosmyki mogą się strączkować i tracić na objętości. W przypadku włosów niskoporowatych dobrze sięgać po szampony i odżywki z proteinami (choć z ich ilością również nie należy przesadzać), które pomogą zyskać większą objętość fryzury. Odpowiednie okażą się też wszelkie produkty, umożliwiające lekką pielęgnację.

Włosy średnioporowate – charakterystyka    

Włosy średnioporowate są najczęściej spotykane. Cechuje je średni stopień rozchylenia, a dobra pielęgnacja pozwala zachować je w świetnej kondycji.

Posiadaczki tego typu włosów powinny przede wszystkim zwracać uwagę na zachowanie równowagi PEH –  czyli odpowiedni bilans protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). Włosy średnioporowate często puszą się pod wpływem wilgoci lub deszczu. Ich posiadaczkami są zwykle osoby z włosami falowanymi. Źle pielęgnowane mogą stawać się łamliwe, pozbawione blasku i podatne na rozdwajanie końcówek.

Włosy wysokoporowate – co je wyróżnia 

Po czym rozpoznasz włosy wysokoporowate? Ich cechą jest najwyższy stopień rozchylenia łusek. Ten rodzaj włosów charakteryzuje się matowością, szorstkością w dotyku, a wizualnie sprawia wrażenie suchych, sianowatych i zniszczonych. Posiadaczkami włosów wysokoporowatych są najczęściej osoby, które lubią rozjaśniać kosmyki lub decydują się na częste zmiany koloru. Wysokoporowate włosy posiadają duże predyspozycje do skrętu, jednak zwykle są matowe i pozbawione blasku. Trudno uzyskać z nich efekt gładkiej tafli, a przy tym okazują się podatne na zniszczenia, szybko się rozdwajają oraz puszą.

Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej uwagi i dobrze dobranej pielęgnacji, ułatwiającej ich nawilżenie i wygładzenie. Posiadaczki tego tupu kosmyków powinny unikać używania lokówek, prostownicy, jak i suszarek z gorącym nawiewem. Najlepiej pozostawiać je do naturalnego schnięcia po umyciu, szczególnie że ten rodzaj włosa schnie naprawdę szybko (zwykle do około 1,5 godziny). Włosy wysokoporowate dobrze reagują na kosmetyki humektantowe, ułatwiające ich nawilżanie. W ich przypadku znakomicie działa też olejowanie, umożliwiające poprawę kondycji struktury kosmyków. W tym celu najlepiej sięgać po olej arganowy, z pestek winogron bądź słodkich migdałów.

Zobacz też: Kosztuje 4 zł, a działa jak laminacja włosów za 500 zł. Potrzebne produkty masz w kuchni

Więcej o:
Copyright © Agora SA